Sześć przykazań bezpiecznej jazdy

W Polsce dochodzi miesięcznie średnio do ponad 25 tys. kolizji i ponad 2,5 tys. wypadków. Rozsądek, koncentracja oraz panowanie nad emocjami pomogą uniknąć przykrych zdarzeń na drodze.

Jazda nieodśnieżonym autem zagraża bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu.
Jazda nieodśnieżonym autem zagraża bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu.Motor

Przed rozpoczęciem każdej, nawet krótkiej podróży, warto przypomnieć sobie o kilku istotnych zasadach:

  1. Inny kierowca może mnie nie zauważyć - zawsze należy sygnalizować planowany manewr, sprawdzić, czy można go bezpiecznie wykonać i unikać gwałtownych ruchów.
  2. Warunki pogodowe są istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy. Opady deszczu czy śniegu, nagłe zmiany temperatury - to wszystko negatywnie wpływa na zachowanie auta na drodze, widoczność oraz nasze samopoczucie.
  3. Nawet w pośpiechu nie można narażać siebie i innych uczestników ruchu.
  4. Trzeba realnie oceniać swoje umiejętności - zbyt wysoka samoocena to poważna bariera w doskonaleniu umiejętności polskich kierowców
  5. Za kierownicą należy myśleć tylko o prowadzeniu samochodu - rozwiązywanie życiowych problemów, kłótnia z pasażerem, ważna rozmowa przez telefon to zadania, które zbytnio angażują kierowcę, aby mógł bezpiecznie prowadzić pojazd.
  6. Emocje utrudniają bezpieczne dotarcie do celu - negatywne emocje zakłócają percepcję sytuacji i są bezpośrednio związane z agresywnym zachowaniem na drodze. Gdy coś wyprowadziło kierowcę z równowagi, najlepiej zjechać na chwilę z drogi, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i zrobić sobie krótki spacer przed kontynuacją podróży.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas