Rozstań się z ubezpieczycielem
Zobacz, w jakich przypadkach można zrezygnować z dotychczasowej polisy OC oraz jak skutecznie wypowiedzieć obowiązkowe ubezpieczenie na samochód.
Kiedy można rozwiązać umowę OC
Z KOŃCEM UMOWY
Polisa OC jest standardowo zawierana na 12 miesięcy. Przed jej końcem, można zawrzeć nową umowę z dowolnie wybraną firmą ubezpieczeniową.
PO WYREJESTROWANIU POJAZDU
Samochód można wyrejestrować jeśli został zezłomowany, padł łupem złodzieja, został doszczętnie zniszczony (np. spłonął) lub sprzedano go za granicą.
PO ZAKUPIE POJAZDU Z POLISĄ OC
W przypadku używanego samochodu, nowy właściciel przejmuje także polisę OC, którą wykupił poprzedni użytkownik. Nie ma jednak obowiązku korzystania z tej polisy.
POLISA AUTOMATYCZNIE SIĘ PRZEDŁUŻYŁA
Kierowca może wypowiedzieć umowę, jeśli ma podwójne ubezpieczenie tego samego auta. Warunek - jedna z polis musiała być zawarta automatycznie, ponieważ nie została wypowiedziana.
POLISĘ KUPIONO PRZEZ INTERNET/TELEFON
Kierowca, który zawrze tzw. umowę na odległość (telefon lub internet), ma prawo zrezygnować z zawartej polisy.
Jak skutecznie rozwiązać umowę
REZYGNUJĄC Z POLISY, TRZEBA PAMIĘTAĆ O OKREŚLONYCH TERMINACH
■ Polisę OC można wypowiedzieć najpóźniej na 1 dzień przed końcem umowy.■ Ubezpieczenie zawarte przez internet lub telefon można rozwiązać do 30 dni od zakupu.■ Polisę przejętą po zakupie auta lub po wyrejestrowaniu pojazdu można rozwiązać w każdym momencie.
ROZWIĄZANIE UMOWY ZAWSZE MUSI BYĆ SPORZĄDZONE NA PIŚMIE
Najwygodniej jest skorzystać z gotowego formularza, który można znaleźć na stronie internetowej danego ubezpieczyciela. Wypowiedzenie można sporządzić także samemu. W piśmie muszą się znaleźć:
■ nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej,■ dane właściciela polisy OC (imię, nazwisko, adres),■ dane pojazdu, którego dotyczyła umowa (numer rejestracyjny, marka),■ numer wypowiadanej polisy,■ odręczny podpis wypowiadającego■ termin rozwiązania umowy.
Wypełniony dokument można wysłać listem poleconym do ubezpieczyciela lub dostarczyć do agenta.
Uważaj na czyhające pułapki
KIEROWCY, KTÓRZY WYPOWIADAJĄ OC, MUSZĄ PAMIĘTAĆ O KILKU WAŻNYCH SZCZEGÓŁACH
■ Rozwiązując umowę w celu zakupu nowej polisy, nie można pozostać bez ochrony. Nawet jeden dzień bez polisy może skończyć się karą od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości 640 zł.■ W przypadku wypowiadania polisy z zamiarem zmiany ubezpieczyciela, należy to zrobić najpóźniej na 1 dzień przed końcem umowy. W tym przypadku decyduje data stempla pocztowego, ale tylko z Poczty Polskiej. Jeśli list zostanie nadany np. kurierem, decyduje data dostarczenia przesyłki do ubezpieczyciela.■ Należy zawsze pozostawić sobie dowód nadania listu z wypowiedzeniem. W przypadku składania wypowiedzenia u agenta lub osobiście w biurze ubezpieczyciela, trzeba posiadać kopię dokumentu z datą jego przyjęcia.■ Wypowiadając umowę trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel musi zwrócić gotówkę za każdy niewykorzystany dzień ochrony (ma na to 14 dni).
Sebastian Sulowski