Przewrócony pachołek na drodze to nie przypadek. Lepiej go nie stawiać

Jak informują strażacy, przewrócony pachołek może nieść bardzo istotną informację, ważną dla służb ratunkowych. Nie ruszaj go, bo możesz utrudnić im pracę.

Przewrócony pachołek może być ważną wskazówką dla straży pożarnej
Przewrócony pachołek może być ważną wskazówką dla straży pożarnej 123RF/PICSEL

Niektórzy mają manię naprawiania otaczającego świata. O ile społeczne inicjatywy typu zbieranie śmieci, czy naprawianie uszkodzonych ławek trudno ocenić negatywnie, o tyle czasem dobrze byłoby zachować ostrożność. Np. widząc przewrócony pachołek leżący gdzieś na rozdrożu, lepiej go nie podnosić.

Pachołek nie przewrócił się sam

Na sprawę rzucili światło strażacy z niemieckiego Wesertal - Lippoldsberg. Na swoim facebookowym fanpage'u zwrócili uwagę, że ten przedmiot stanowi dla nich ważną wskazówkę. Napisali:

Jeśli zobaczysz słupek drogowy leżący na rozwidleniu dróg, na skrzyżowaniu dróg w lesie lub na wiejskich drogach, zostaw go tam, gdzie się znajduje i nie ustawiaj go ponownie. Ten stożek nie przewrócił się sam, ale służy jako przewodnik dla służb ratowniczych, które poruszają się w górę. W ten sposób możemy szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia i usunąć przyczynę wezwania. Szczególnie w obecnym czasie, kiedy pola i lasy są wyjątkowo suche, wymagana jest szybka interwencja służb ratowniczych.

Dlaczego nie wysłać "pinezki"?

Oczywiście, żyjemy w czasach nawigacji GPS i każdy może wysłać pinezkę wskazującą dokładną lokalizację danego miejsca. Ale gdy chodzi o leśne dukty, czy miejsca oddalone od dróg, standardowa nawigacja okaże się bezużyteczna. W takich sytuacjach służby muszą polegać na bardziej "analogowych" wskazówkach, właśnie takich jak wspomniany przewrócony pachołek. Swoim wąskim końcem wskazuje kierunek, w jakim muszą udać się pracownicy służb ratunkowych, by jak najszybciej dotrzeć na miejsce niebezpiecznego zdarzenia.

Przewrócony pachołek to ważny znak

Gdy w słabo zurbanizowanym terenie dochodzi np. do pożaru lasu i na miejsce konieczny jest przyjazd kilku wozów strażackich, pierwsza ekipa może w ten sposób wskazać odpowiednią drogę dla kolejnych. W ten sposób strażacy mogą szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia i usunąć przyczynę wezwania. W takiej sytuacji szpiczasty koniec pachołka wskazuje najczęściej odpowiednią drogę, którą powinny skierować się oddziały strażaków.

Informacja ta jest szczególnie ważna zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy pola i lasy są suche i narażone na trudne do ugaszenia pożary.

„Stop drogówka”: Brak ABS-u poskutkował najechaniem na tył drugiego auta CzwórkaCzwórka