Parujące szyby w aucie? Tego triku na pewno nie znasz

Oprac.: Jakub Laskowski

Parujące szyby w aucie to zjawisko, które szczególnie często występuje jesienią i zimą. Pokryte wilgocią szyby utrudniają widoczność i wyglądają nieestetycznie. Na szczęście istnieją sposoby, aby pozbyć się tego problemu. Jak poradzić sobie z parującymi szybami w aucie? O tym prostym triku wie niewielu kierowców.

Zaparowane szyby w aucie to zmora wielu kierowców. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Zaparowane szyby w aucie to zmora wielu kierowców. Jak sobie poradzić z tym problemem?123rf.com123RF/PICSEL

Dlaczego parują szyby w aucie?

Zaparowane szyby w aucie są skutkiem skumulowania nadmiernej wilgoci. Może ona pojawić się w wyniku korozji, która powoduje nieszczelności w aucie, a następnie przenikanie wody do wnętrza samochodu. Czasami newralgicznym punktem są sparciałe uszczelki przy drzwiach lub niedrożne kanały odpływowe w podszybiu.

Niekiedy zdarza się, że przyczyną parujących szyb w aucie jest zużyty i zanieczyszczony filtr kabinowy. Zbierający się tam brud i resztki liści, podczas deszczowej pogody skutecznie gromadzą i zatrzymują wilgoć, która po uruchomieniu nawiewu zamienia się w parę wodną osadzająca się na powierzchni szyb.

Pianka do golenia na szybie. Trik na parujące szyby w aucie

Prostym i domowym sposobem na to, jak pozbyć się zaparowanych szyb w aucie, jest użycie pianki do golenia. Nałóż piankę po wewnętrznej stronie przedniej szyby i odczekaj chwilę. Następnie za pomocą gąbki do szyb rozprowadź ją i poleruj aż do całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest wypolerowanie powierzchni za pomocą ręcznika papierowego.

Parowanie szyb w aucie można zniwelować ustawiając pochłaniacz wilgoci pod siedzeniem. Oprócz tego dobrym nawykiem jest częste suszenie dywaników samochodowych. W okresie jesienno-zimowym najlepiej zmienić chodniki z wykładziny na gumowe dywaniki, z których znacznie łatwiej można usunąć nagromadzoną wodę z obuwia.

Jak można zapobiec parującym szybom w aucie?

Walkę z nadmiernym parowaniem warto zacząć od porządnego umycia szyb od wewnątrz. Tłusty osad na powierzchni przyspiesza zachodzenie jej parą. Solidne umycie szyb od środka kabiny może dać zaskakująco dobre efekty. Dodatkowo warto nanieść na szyby preparat typu anti-fog w formie spray'u. Środek tworzy na powierzchni warstwę ochronną, która zapobiega osadzaniu się na niej pary wodnej.

Najprostszym sposobem na to, jak zapobiec parowaniu szyb w aucie od wewnątrz, jest użycie klimatyzacji, która szybko osuszy powietrze w kabinie. W przypadku, gdy w samochodzie nie ma klimatyzacji, warto posłużyć się ogrzewaniem. Wówczas należy zadbać o to, aby ciepłe powietrze było skierowane na przednią szybę.

Zobacz także:

Strefy Czystego Transportu od lipca 2024 roku. Ekspert o zakazach dla pojazdów z silnikiem dieslaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas