Jedziesz na urlop samochodem? Sprawdź obowiązkowe wyposażenie
Lista obowiązkowego wyposażenia samochodów różni się w zależności od kraju. Dlatego wyjeżdżając na zagraniczny urlop autem, warto sprawdzić lokalne przepisy, by nie narażać się na nieprzyjemne spotkanie z policją i mandat.
Spis treści:
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce
W Polsce lista rzeczy, które powinny znajdować się na pokładzie każdego samochodu poruszającego się po drogach jest wskazana w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z rozporządzeniem samochód powinien być wyposażony w:
- gaśnicę samochodową umieszczoną w łatwo dostępnym miejscu
- trójkąt ostrzegawczy spełniający warunki homologacji, który ustawiamy na drodze w razie awarii lub wypadku
Mandat za brak gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego
Brak elementów wyposażenia obowiązkowego w samochodzie oznacza mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Nawet jeśli masz całe obowiązkowe wyposażenie, policjant może zwrócić również uwagę na fakt czy gaśnica umieszczona jest w łatwo dostępnym dla kierowcy miejscu oraz czy trójkąt ma wymaganą homologację. W razie niespełnienia tych warunków również może ukarać nas mandatem.
Gaśnica powinna być umieszczona w takim miejscu, aby w razie nagłego pożaru kierowca miał do niej swobodny i szybki dostęp. Może to być miejsce pod siedzeniem, pod nogami pasażera lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Jeśli jest schowana w bagażniku, dostęp do niej może być utrudniony - takie umieszczenie gaśnicy nie spełnia wymaganego przez przepisy warunku.
Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy? Właściwie odległości
Warto również przypomnieć w jakiej odległości od samochodu (zepsutego lub uszkodzonego) powinniśmy ustawić trójkąt ostrzegawczy. Według wytycznych polskich przepisów jest to:
- w terenie zabudowanym - 1 metr
- poza terenem zabudowanym - 30-50 metrów
- na autostradzie lub drodze ekspresowej - 100 metrów
Apteczka samochodowa nieobowiązkowa, ale mile widziana
Wbrew opinii wielu kierowców apteczka nie należy do obowiązkowych elementów wyposażenia samochodów osobowych, jednak jej obecność jest zalecana - wynika to z obowiązku udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku, za którego niewypełnienie możemy nawet trafić do więzienia.
W apteczkę muszą być wyposażone:
- autobusy,
- taksówki,
- samochody ciężarowe do przewozu osób poza kabiną kierowcy,
- pojazdy przeznaczone do nauki jazdy,
- pojazdy przeznaczone do egzaminowania.
W sytuacji, w której w jednym z wyżej wymienionych pojazdów nie ma apteczki samochodowej, policja może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości nawet 3000 zł.
Jadę autem za granicę. Co muszę w nim mieć obowiązkowo?
Jeśli wybierasz się za granicę teoretycznie nie musisz przejmować się obowiązkowym wyposażeniem w krajach przez które będziesz przejeżdżać. Według Konwencji Wiedeńskiej samochód musi spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia obowiązujące tylko w kraju, w którym jest zarejestrowany. Mimo wszystko warto wiedzieć, jakie elementy obowiązkowego wyposażenia najczęściej pojawiają się na listach w innych państwach, żeby uniknąć nieprzyjemnych dyskusji z lokalną policją.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą to najczęściej:
- apteczka/zestaw pierwszej pomocy (m.in. Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Litwa i Łotwa);
- zapasowe żarówki (m.in. Chorwacja),
- koło zapasowe (m.in. Hiszpania),
- kliny zabezpieczające koła (m.in. Estonia)
- kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażerów.
Warto wyposażyć się przynajmniej w część wymaganych za granicą elementów (np. w apteczkę, żarówki i kamizelki odblaskowe), aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania i tłumaczenia podczas kontroli drogowej. Nie da się ukryć, że wyżej wymienione przedmioty (może poza klinami) mogą być po prostu bardzo przydatne w trasie w razie awarii świateł, złapania kapcia, czy konieczności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Kamizelki z kolei poprawią naszą widoczność, gdy na drodze zaskoczy nas nawet najdrobniejsza awaria.