Jaki uzyskać odszkodowanie w przypadku karambolu?
Karambole nie należą do rzadkości - dochodzi do nich zwykle na drogach szybkiego ruchu i autostradach, najczęściej z uwagi na niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Do tego dochodzi często kwestia trudnych warunków atmosferycznych (mgła, śnieg). Eksperci z firm ubezpieczeniowych ostrzegają, że dochodzenia odszkodowania w przypadku karambolu może być czasem trudne, długotrwałe i nie zawsze do końca satysfakcjonujące.
Polski system prawny nie zawiera szczegółowych regulacji dotyczących zderzeń typu karambol, przez co stosuje się ogólne przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W przypadku karamboli najbardziej dyskusyjną i problematyczną kwestią może być to, kto jest winny karambolu w sytuacji, gdzie pojazdy najeżdżają jeden na drugi i kierujący może być zarówno sprawcą jak i poszkodowanym.
Odszkodowanie za karambol - jak najszybciej uzyskać odszkodowanie?
Jak tłumaczy dr Karol Szpyt na portalu prawo.pl, “z najprostszą sytuacją będziemy mieli do czynienia wówczas, kiedy faktyczną odpowiedzialność możemy przypisać jednemu, konkretnemu sprawcy. Natomiast niejednokrotnie zdarzy się, że za kolizję lub wypadek odpowiada więcej niż jeden kierowca. Wówczas konieczne jest dokładne określenie zakresu odpowiedzialności każdego z nich”.
Aby przyspieszyć wypłatę odszkodowanie właściciel auta może “poświęcić” swoje ubezpieczenie AC, o ile takie posiada. Będzie się to jednak wiązało z utratą zniżek.
Alternatywnie można zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego wskazanego przez sprawcę (lub sprawców). Często jednak w przypadku karamboli firmy ubezpieczeniowe powołują dodatkowych biegłych, aby dokładnie określili przebieg wypadku i ustalili winnych. Takie postępowanie może znacznie wydłużyć cały proces.
W praktyce ubezpieczyciele najczęściej wstrzymują się z wypłatą odszkodowania z polisy OC do momentu uzyskania prawomocnego wyroku skazującego. Obrazowym przykładem może być sytuacja, gdy pojedynczy sprawca - kierowca dużego pojazdu - nie dostrzegając zatrzymanych na autostradzie samochodów, uderza w ostatni z nich, wywołując efekt domina. W takim karambolu z udziałem 10 pojazdów, gdzie rannych zostaje 8 osób, koszty napraw i rekompensat zdrowotnych mogą być znaczące.
Ustawodawca przewidział jednak odpowiednie zabezpieczenie w postaci sum gwarancyjnych, określonych w art. 36 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dla szkód osobowych limit wynosi 5,21 mln euro na całe zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych, natomiast w przypadku szkód materialnych suma gwarancyjna jest ustalona na poziomie 1,05 mln euro za jedno zdarzenie, również bez względu na liczbę osób poszkodowanych.
Ile można czekać na odszkodowanie z OC sprawcy karambolu?
Gdy okoliczności nie budzą wątpliwości, zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. Jednak w bardziej złożonych przypadkach, wymagających dokładnego zbadania przyczyn i ustalenia sprawcy, ubezpieczyciel dysponuje dodatkowym dwutygodniowym terminem na realizację wypłaty, liczonym od momentu wyjaśnienia wszystkich okoliczności.
Takie wydłużenie procedury jest szczególnie prawdopodobne właśnie w przypadku karamboli z udziałem kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu pojazdów. Choć przepisy zasadniczo określają maksymalny czas oczekiwania na odszkodowanie na nie więcej niż 90 dni, istnieje istotne odstępstwo od tej reguły - gdy wypłata jest uzależniona od rozstrzygnięcia sądowego. W takiej sytuacji poszkodowany musi poczekać na zakończenie postępowania karnego lub cywilnego.