Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

​Polerowanie szyb pomoże pozbyć się rys związanych z wieloletnim eksploatowaniem samochodu. Dobra widoczność to klucz do bezpiecznej jazdy, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych lub po zmroku. Sam fakt korzystania z wycieraczek może wpływać negatywnie na stan szyby przedniej.

Rysy na szybie samochodowej mogą zostawić wycieraczki.
Rysy na szybie samochodowej mogą zostawić wycieraczki.123RF/PICSEL

Pióra wycieraczek, które gromadzą pod sobą zabrudzenia, to tylko jeden z elementów negatywnie wpływających na stan przedniej szyby. Dodatkowe problemy powoduje piasek czy inne zanieczyszczenia.

Wszystko to powoduje to zadrapania na szkle, które mogą negatywnie wpływać na widoczność. Przyczyn powstawania rys może być bardzo wiele, a ich obecność doprowadza do załamywania światła. To zjawisko szczególnie niebezpieczne podczas jazdy autem po zmroku lub pod słońce. Z pomocą przychodzi kilka rozwiązań, a jednym z nich jest polerowanie szyb. To rozwiązanie, które nie nadwyręży naszego budżetu, pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni sprzęt. Przywrócenie dobrej widoczności jest czasochłonne i wymaga umiejętnej pracy w skupieniu, lecz jej efekty mogą zrekompensować włożony wysiłek.

Po co polerować szyby, jeżeli można kupić nowe?

Polerowanie szyb wymaga zaangażowania, lecz co zrobić, jeśli nie mamy czasu lub obawiamy się, że nasze działania tylko pogorszą sytuację? Zawsze można podjąć decyzję o zakupie nowej szyby.

Na pewno będzie to opcja najskuteczniejsza, ponieważ nowa szyba będzie z pewnością w idealnym stanie i nie trzeba będzie nanosić na nią żadnych poprawek. Istnieją jednak dwa czynniki, które powodują, że takie rozwiązanie wcale nie musi być najbardziej opłacalne.

Po pierwsze, polerowanie szyb jest z pewnością dużo tańsze. Koszt, który trzeba ponieść podczas zakupu nowej szyby — mówimy tu o przedniej, ponieważ to ona najczęściej jest narażona na zarysowania i najbardziej wpływa na bezpieczeństwo jazdy — wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nie każdy może sobie na to pozwolić.

Drugim problemem jest fakt wymiany szyby przedniej w odniesieniu do późniejszej próby sprzedaży samochodu. Czasami operacja taka wykonywana jest, gdy pojazd uległ wypadkowi. Spowoduje to, że potencjalni kupcy będą z mniejszym zaufaniem i zainteresowaniem patrzeć na nasze auto.

Polerowanie szyb wymaga ich odpowiedniego przygotowania

Aby wykonać zadanie w odpowiedni sposób, zawsze trzeba zadbać o czystość powierzchni, na które będziemy operować. Niezależnie od tego, czy dbamy o lakier, czy naszą szybę, obszar musi być pozbawiony wszelkich zabrudzeń.

Zanim zaczniemy usuwać rysy, należy dokładnie umyć szybę, ponieważ nawet najmniejsze zanieczyszczenie może sprawić, że polerowanie tylko pogorszy jej stan. Należy również odtłuścić powierzchnię i wydłubać wszelkie fragmenty, które mogą się wykruszyć. Dobrym pomysłem może być również oklejenie taśmą maskującą gumowych uszczelek i plastikowych osłon w okolicach podszybia. Będzie to praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwoli zapobiec przedostawaniu się pasty w miejsca, z których ciężko będzie ją wydobyć.

Krok po kroku do upragnionego celu. Polerowanie szyb w kilku etapach

Aby podjąć się czynności, jaką jest polerowanie szyb, należy posiadać odpowiednie wyposażenie. W Internecie znaleźć można specjalne zestawy, które mają to ułatwić. Cena nie jest wysoka, gdyż waha się w okolicach 50 zł. Zatem jak wykonać zadanie, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty?

  1. Najpierw musimy przygotować preparat, czyli przesypać proszek dwutlenku ceru do plastikowego pojemnika, dolać do niego wody i wymieszać, aż uzyskamy konsystencję gęstej pasty.
  2. Następnie na polerkę nakładamy filcowy krążek. Unikajmy stosowania wiertarek lub szlifierek kątowych, które mają fabrycznie ustawione wysokie obroty. Prędkość naszego sprzętu — szczególnie na początku — powinna wynosić ok. 500 obr./min.
  3. Wykonujemy ruchy polerką w różne strony i dociskamy ją do szyby. Nie można zatrzymać się w jednym miejscu, aby nie spowodować powstania zagłębienia w szybie. Gdyby pasta wysychała, trzeba spryskać ją wodą.

Zabezpieczenia powierzchni po polerowaniu szyby

Cały proces zajmie nam około dwóch godzin. Przede wszystkim na koniec polerowania szyb trzeba pamiętać o odpowiednim wyczyszczeniu powierzchni z pozostałej pasty. Pomoże w tym wykorzystanie płynu do mycia szyb i miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Niestety, może się zdarzyć, że specyfik w niektórych miejscach zaschnie i jego pozbycie się będzie utrudnione. Na takich obszarach, dobrą decyzją będzie wykorzystanie alkoholu izopropylowego. Niewykluczone, że konieczne będzie później ponowne dokładne umycie szyby. Jeżeli po całej operacji nadal będziemy widzieć głębsze ubytki w szkle, nie można się tym zniechęcać. Są one trudne do pokonania i nasze działania sprawią jedynie, że będą mniej rzucały się w oczy.

Jeżeli jednak dokonamy sprawnej renowacji, małe i średnie rysy powinny zniknąć w całości.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas