Jak rozszyfrować numer rejestracyjny. Co oznaczają litery i liczby?
Tablica rejestracyjna to jeden z kluczowych elementów, jakie musi posiadać pojazd, by móc poruszać się po drodze. Składa się z unikalnej kombinacji liter i cyfr. Na pierwszy rzut oka to połączenie jest przypadkowe i może wydawać się nielogiczne. Nie jest to jednak zgodne ze stanem faktycznym. Sprawdź, jak rozszyfrować numer rejestracyjny pojazdu.
Spis treści:
Co oznacza pierwsza litera numeru rejestracyjnego?
Pierwsza część numeru tablicy rejestracyjnej składa się dwóch lub trzech liter. Określają one miejsce, w którym tablice zostały wydane. W niektórych przypadkach możliwe jest, by w pierwszej części znajdował się kod w postaci litery i cyfry.
Pierwsza litera numeru rejestracyjnego pojazdu oznacza województwo, którym został zarejestrowany. W Polsce istnieje 16 kodów dla różnych dla tych jednostek podziału administracyjnego najwyższego szczebla:
- B - podlaskie,
- C - kujawsko-pomorskie,
- D - dolnośląskie,
- E - łódzkie,
- F - lubuskie,
- G - pomorskie,
- K - małopolskie,
- L - lubelskie,
- N - warmińsko-mazurskie,
- O - opolskie,
- P - wielkopolskie,
- R - podkarpackie,
- S - śląskie,
- T - świętokrzyskie,
- W - mazowieckie,
- Z - zachodniopomorskie.
Na podstawie tych wyróżników tworzone są numery rejestracyjne pojazdów w całej Polsce.
Co oznacza druga i trzecia litera numeru rejestracyjnego pojazdu?
Samochody zarejestrowane w miastach na prawach powiatu oraz w Warszawie posiadają wyróżniki dwuliterowe. Pierwsza z nich, jak wyżej, oznacza województwo. Druga określa powiat (lub dzielnicę w przypadku Warszawy). W Polsce status miasta na prawach powiatu posiada 66 miast (19 w województwie śląskim, 5 w mazowieckim, 4 w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim, pomorskim i wielkopolski, 3 w łódzkim, małopolskim, podlaskim i zachodniopomorskim, po 2 w lubuskim i warmińsko-mazurskim oraz po 1 w opolskim i świętokrzyskim).
Numery rejestracyjne pojazdów zarejestrowanych w powiatach posiadają wyróżniki trzyliterowe. W każdym przypadku pierwsza litera odpowiada symbolowi województwa, natomiast kolejne dwie to kody oznaczające daną jednostkę administracyjną.
W niektórych przypadkach może to być skrót złożony z początkowych liter miejscowości - numer rejestracyjny pojazdu KTA oznacza powiat tarnowski w województwie małopolskim. Z kolei powiat wałbrzyski w województwie dolnośląskim wydaje numery rejestracyjne pojazdów, z początkiem DBA, które w żaden sposób nie łączą się z jego nazwą.
Schemat w numerze rejestracyjnym - litery i cyfry
Wyróżniki drugiej części numerów rejestracyjnych pojazdów wydawane są zgodnie z góry określonym schematem. W przypadku miast na prawach powiatu, które posiadają wyróżniki dwuliterowe, odbywa się to według jednego wzoru zgodnego z zasobami:
- 5 cyfr (np. EL 12345),
- 4 cyfry i 1 litera (np. DW 1234A),
- 3 cyfry i 2 litery (np. PO 123AB),
- 1 cyfra, 1 litera i 3 cyfry (np. GD 1A234),
- 1 cyfra, 2 litery i 2 cyfry (np. ZS 1AB23).
Każdy z wyżej wymienionych zasobów posiada ograniczenia co do ilości możliwych kombinacji. W przypadku pierwszej puli - 99 999 zestawów, drugiej - 199 980, trzeciej - 399 600, czwartej - 179 820, piątej - 356 400. W sumie dla numerów rejestracyjnych pojazdów z wyróżnikiem dwuliterowym dostępnych jest 1 235 799 układów.
W marcu 2022 roku doszło do wyczerpania wszystkich możliwych kombinacji dla numerów rejestracyjnych pojazdów wydawanych w Krakowie. Z tego względu Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa rozpoczął wydawanie nowych tablic z literami KK zamiast dotychczasowych KR.
W przypadku tablic wydawanych przez powiaty, które posiadają wyróżniki trzyliterowe, zasób kombinacji jest ponad dwukrotnie większy, bo jest ich jedenaście:
- 1 litera i 3 cyfry (np. KRA A123),
- 2 cyfry i 2 litery (np. GWE 12AB),
- 1 cyfra, 1 litera i 2 cyfry (np. TKI 1A23),
- 2 cyfry, 1 litera i 1 cyfra (np. WPI 12A3),
- 1 cyfra, 2 litery i 1 cyfra (np. SCI 1AB2),
- 2 litery i 2 cyfry (np. RZE AB12),
- 5 cyfr (np. EZG 12345),
- 4 cyfry i 1 litera (np. POS 1234A),
- 3 cyfry i 2 litery (np. CIN 123AB),
- 1 litera, 2 cyfry i 1 litera (np. DKL A12B),
- 1 litera, 1 cyfra i 2 litery (np. LUB A1BC).
Mimo większej liczby zasobów liczba możliwych kombinacji jest mniejsza, niż w przypadku numerów rejestracyjnych pojazdów z wyróżnikami dwuliterowymi i wynosi 978 399 zestawów. Z tego względu w dwóch powiatach w Polsce - poznańskim i wołomińskim - odpowiednio w 2002 i 2003 roku wprowadzono nowe numery rejestracyjne pojazdów.
W powiecie poznańskim tablice POZ zastąpiono PZ, a w wołomińskim WWL - WV. Są to jedyne powiaty na terenie Polski, które wydają numery rejestracyjne pojazdów z wyróżnikami dwuliterowymi.
***