Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? Decyduje jeden szczegół

Nieoznakowane radiowozy to powszechne narzędzie pracy polskich policjantów. W samych tylko grupach Speed jeździ ich ok. ćwierć tysiąca. I choć z założenia mają być zaskoczeniem dla kierowców, można je łatwo rozpoznać. Trzeba tylko zwrócić uwagę na te szczegóły.

Jak rozpoznać nieoznakowane BMW? Uwagę przyciągają detale
Jak rozpoznać nieoznakowane BMW? Uwagę przyciągają detaleTomasz Kawka/East NewsEast News

Widok oznakowanego radiowozu policji zwykle hamuje zapędy kierowców do łamania przepisów ruchu drogowego. Jednak jeśli patrol porusza się nieoznakowanym radiowozem, ma zwykle większe szanse na złapanie kierowcy na gorącym uczynku.

Jakie nieoznakowane radiowozy można spotkać w polskiej policji

Policjanci grupy Speed potrafią wtopić się tłum. Do patrolowania dróg wykorzystują popularne modele samochodów. Najczęściej na swojej drodze spotkamy BMW serii 3, jednak warto pamiętać, że w policyjnej flocie znajdują się również takie modele jak: Cupra Leon, Opel Insignia, Skoda Superb czy Volkswagen Passat.

Do policyjnej floty dołączyły mocne Cupry LeonPolska PolicjaPolicja

Jak go rozpoznać nieoznakowany radiowóz BMW?

Od pewnego czasu policjanci intensywnie eksploatują flotę BMW serii 3 - generacji F30 i G20. Na spotkanie niepozornej “3-ki" mamy największe szanse, dlatego to właśnie na tych samochodach skupimy się w tym tekście. W morzu wszystkich "Beemek" policyjne radiowozy nie wyróżniają się z zewnątrz jakoś specjalnie. Najczęściej są srebrne, szare, granatowe albo czarne. Są jednak detale, które pozwalają szybko je zdemaskować. Jeśli masz wątpliwość czy mijane właśnie auto to radiowóz, zwróć uwagę na te szczegóły:

  • Dodatkowa antena na dachu - to element specjalistycznego wyposażenia który może być przymocowany do seryjnej anteny BMW umieszczonej w charakterystycznej płetwie rekina na dachu samochodu.
  • Wyświetlacz za tylnym zagłówkiem - zwykle ukryty za lekko przyciemnioną szybą, ma wygląd czarnego prostokąta. Trudno go zauważyć, jednak gdy przyjrzysz się dokładnie, możesz dostrzec jego charakterystyczny kształt. W niektórych radiowozach jest wysuwany/rozwijany, przez co po złożeniu może nie być go widać.
  • Sygnalizacja świetlna - LED-owe światła umieszczone w grillu samochodu oraz wewnątrz, obok lusterka wstecznego. Również trudne do zauważenia, możesz widzieć je w lusterku jako białe paski ukryte pod grillem, jednak z reguły są dobrze ukryte.
  • Rejestrator za szybą - kamera umieszczona w centralnym punkcie na desce rozdzielczej. Ma niewielkie rozmiary, ale dobre oko powinno ją dostrzec. Zwróć również uwagę na zagłówki w drugim rzędzie - jeżeli są złożone, to jest szansa, że na tylnej półce zamontowano rejestrator.
  • Oznaczenie modelu - floty policji zasiliły w głównej mierze wersje spalinowe z napędem na wszystkie koła (330i xDrive) oraz hybrydy typu plug-in z charakterystyczną klapką gniazda ładowania na lewym przednim błotniku (330e). Policja może się poruszać zwykłym sedanem lub odmianą “GT" z większym kufrem.
  • Kierowca i pasażer - policjanci grupy Speed zwykle jeżdżą w parach, zatem jeśli w samochodzie siedzą tylko dwie osoby (niekoniecznie mężczyźni) to również może być sygnałem że masz do czynienia z radiowozem.
Policyjne BMW serii 3 (F30) ma ukryte w "nerkach" LED-owe światłaTomasz Kawka/East NewsEast News
W Polsce jest tylko kilkaset takich aut. Oglądamy największą kolekcję BMW AlpinaSzczepan MroczekINTERIA.PL