Jak dostać się do auta bez kluczyka? Prosta metoda
Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zatrzasnąć kluczyk w samochodzie. Co wtedy zrobić i czy jedynym sposobem na jego odzyskanie i dostanie się do środka jest wybicie szyby? Niekoniecznie.
Spis treści:
Taka kłopotliwa sytuacja może się zdarzyć każdemu, zarówno w przypadku starszych jak i nowszych aut. Co prawda w nowszych autach samochód wykrywa kluczyk w środku i nie powinno dojść do jego zatrzaśnięcia, to elektroniczne systemy nie zawsze temu zapobiegają. Jeśli doszło już do zatrzaśnięcia kluczyka, to najłatwiejszym sposobem na otwarcie auta jest skorzystanie z zapasowego klucza, który przeważnie jest przekazywany właścicielowi nowego auta. Co, jeśli nie dysponujemy drugim kluczem albo jest on zbyt daleko, żeby móc z niego skorzystać?
Zatrzaśnięcie kluczyka. Skorzystaj z profesjonalnego serwisu
Najlepszą metodą, która zwykle gwarantuje, że auto nie zostanie uszkodzone, jest wezwanie profesjonalnej firmy, która zajmuje się awaryjnym otwieraniem zamków. Serwisy ślusarskie mają zwykle uniwersalne klucze i doświadczenie potrzebne do tego, by w trakcie otwierania auta nie doszło do uszkodzenia zamka czy drzwi. Tego typu usługi są dostępne praktycznie w każdym mieście, a jej koszt zwykle wynosi 150-200 zł. Uwaga, jeśli do zatrzaśnięcia kluczyków doszło w weekend albo święto, specjalista może doliczyć dodatkową opłatę za przyjazd.
Zatrzaśnięty kluczyk. Jak samodzielnie otworzyć drzwi?
Na szczęście istnieje kilka sposobów na awaryjne otwarcie auta, nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczy odrobina sprytu i kilka prostych przedmiotów, które każdy z nas ma w domu lub w pobliżu. Potrzebne będą:
- Plastikowy klin lub samopompująca poduszka (np. poduszka do spania)
- Sznurek lub linka
- Drut
Jak awaryjnie otworzyć drzwi?
Użyj klina lub poduszki, aby delikatnie podważyć drzwi w okolicy uszczelki. Jeśli masz problemy z podważeniem drzwi, spróbuj użyć plastikowej karty lub innego cienkiego przedmiotu. Stwórz wystarczająco dużą szczelinę, aby móc wsunąć do środka drut lub linkę. Zegnij jeden koniec drutu w haczyk, a drugi koniec sznurka zawiąż w formie samozaciskowego supełka. Potem wsuń zagięty koniec drutu lub supełek sznurka przez powstałą szczelinę. Spróbuj zahaczyć klamkę lub przycisk otwierający zamek. Po delikatnym pociągnięciu drzwi powinny się otworzyć. W przypadku niektórych modeli aut można spróbować otworzyć drzwi, opuszczając szybę za pomocą śrubokręta.
Pamiętaj, że w przypadku awaryjnego otwierania samochodu ważne jest, aby działać delikatnie i ostrożnie. Nie używaj siły, aby nie uszkodzić drzwi lub zamka. Po zdobyciu kluczyków pamiętaj, żeby spróbować docisnąć wcześniej wygiętą ramkę drzwi do nadwozia, bo przez powstałą szczelinę do wnętrza auta może zacząć przedostawać się woda. Ta metoda nie działa niestety w autach z podwójnym systemem ryglowania zamków.
Ostateczne rozwiązanie - wybicie szyby. Jak to zrobić bezpiecznie?
W skrajnej sytuacji, kiedy nie możemy skorzystać z usług profesjonalnego zakładu zajmującego się otwieraniem zatrzaśniętych drzwi i nie mamy umiejętności/narzędzi lub nasz zamek jest podwójnie ryglowany, pozostaje wybicie szyby. Zaleca się, by nie wybijać szyby od strony kierowcy (ryzyko zranienia się w czasie jazdy), tylko pasażera lub tylnej. Po dotarciu do celu dobrze jest umówić się na kompleksowe sprzątanie wnętrza, aby resztki szyby nie stanowiły zagrożenia dla pasażerów.