Dobry zwyczaj przed tankowaniem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pożaru
W dobie powszechnych mitów dotyczących bezpieczeństwa na stacjach benzynowych warto skupić się na rzeczywistych zagrożeniach i skutecznych metodach ich zapobiegania. Jedną z najważniejszych, a często pomijanych czynności przed rozpoczęciem tankowania jest dotknięcie karoserii pojazdu. Ta prosta czynność ma swoje uzasadnienie naukowe i może faktycznie obniżyć (i tak niskie) ryzyko pożaru na stacji.
![Dobry zwyczaj przed tankowaniem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pożaru dotykając karoserii.](https://i.iplsc.com/000IMKM9XCYRXGI4-C322-F4.webp)
Spis treści:
Ładunek elektrostatyczny a tankowanie. Jak się go pozbyć?
Głównym powodem, dla którego powinniśmy dotykać karoserii przed tankowaniem, jest elektryczność statyczna. W przeciwieństwie do popularnych przekonań o zagrożeniu ze strony telefonów komórkowych, to właśnie ładunki elektrostatyczne stanowią realne ryzyko podczas tankowania. Badania przeprowadzone przez Petroleum Equipment Institute wykazały, że duża liczba zapłonów na stacjach benzynowych była spowodowana właśnie przez iskry powstałe w wyniku wyładowań elektrostatycznych.
Tankowanie i korzystanie z telefonu jest niebezpieczne? To mit
Szczególnie niebezpieczna sytuacja może powstać, gdy kierowca w trakcie tankowania wsiada i wysiada z pojazdu. Podczas tarcia ubrania o tapicerkę fotela generowane są ładunki elektrostatyczne, które mogą wywołać iskrę przy ponownym kontakcie z pistoletem dystrybutora. Problem nasila się zwłaszcza w okresie zimowym, gdy powietrze jest suche, a my nosimy więcej syntetycznych ubrań, które sprzyjają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych.
Ciekawe obserwacje poczyniono odnośnie statystyk zapłonów na stacjach benzynowych. Okazuje się, że do incydentów najrzadziej dochodzi, gdy tankują osoby starsze, natomiast częściej zdarzają się one w przypadku kobiet. Może to być związane z częstszym wsiadaniem do samochodu w trakcie tankowania, na przykład w celu sięgnięcia po portfel czy torebkę.
Warto podkreślić, że popularny zakaz używania telefonów komórkowych podczas tankowania nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych. W raporcie obejmującym prawie dwieście przypadków zapłonów na stacjach benzynowych z lat 1992-2010 nie odnotowano ani jednego incydentu spowodowanego przez telefon komórkowy. Współczesne telefony, wykorzystujące nowsze technologie, generują znacznie mniejsze moce niż ich odpowiedniki sprzed kilkudziesięciu lat.
Zasady na stacjach paliw. Jak bezpiecznie zatankować paliwo?
Aby bezpiecznie tankować paliwo, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim przed rozpoczęciem tankowania powinniśmy wyłączyć silnik pojazdu. Kategorycznie zabronione jest palenie papierosów - zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych.
![](https://i.iplsc.com/000J1PIZ5CBGGTVW-C322-F4.webp)
Jeśli już musimy wsiąść do samochodu w trakcie tankowania, po powrocie koniecznie dotknijmy karoserii przy drzwiach kierowcy, zanim ponownie chwycimy za pistolet dystrybutora. Ta prosta czynność pozwoli rozładować nagromadzone ładunki elektrostatyczne.
Warto też pamiętać o przepisach dotyczących tankowania paliwa do kanistrów. Dozwolone jest używanie wyłącznie specjalnie przystosowanych, szczelnych pojemników. Maksymalna ilość paliwa, jaką można zatankować do pojedynczego kanistra, wynosi 60 litrów (z wyjątkiem rolników, którzy mogą tankować do 240 litrów). Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować mandatem nawet do 3 tys. zł.