Dlaczego szyby w aucie parują i jak sobie z tym poradzić?

Zimą i jesienią, kiedy wilgotność powietrza wzrasta, a temperatury spadają, wielu kierowców mierzy się z problemem parujących szyb, zwłaszcza zaraz po wejściu do kabiny pojazdu. Zaparowane szyby, poza zmniejszeniem widoczności, po prostu irytują, ale da się temu zjawisku łatwo przeciwdziałać. Ułatwione zadanie mają kierowcy samochodów, które są wyposażone w klimatyzację.

Parowanie szyb w aucie to częste zjawisko, które utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze. Jak sobie z tym poradzić?
Parowanie szyb w aucie to częste zjawisko, które utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze. Jak sobie z tym poradzić?123RF/PICSEL

Parowanie szyb to problem, który dotyka wielu kierowców. Powstaje on głównie z powodu nadmiernej wilgoci w powietrzu wewnątrz pojazdu. Intensywność parowania zależy od różnicy temperatur oraz warunków zewnętrznych, takich jak opady deszczu czy śniegu. Nawet wilgoć przenoszona na ubraniu może przyczynić się do parowania szyb. Na szczęście rozwiązanie jest proste: wystarczy włączyć wentylację lub ogrzewanie, aby szybko usunąć parę i zapewnić sobie dobrą widoczność podczas jazdy. W autach z klimatyzacją już chwilę po włączeniu nawiewu para zazwyczaj znika i w czasie jazdy już nie pojawia się na szybie - co jednak zrobić, gdy problem nawraca?

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Do pojawienia się pary dochodzi zwykle wtedy, gdy w kabinie panuje temperatura bliska tzw. punktowi rosy. Przypomnijmy, że to warunki, w których może dojść do skroplenia się pary wodnej. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza samochodu. Regularne wietrzenie, nawet w chłodne dni, pomaga usunąć nadmiar wilgoci. Warto również zwrócić uwagę na stan filtra kabinowego, który powinien być wymieniany regularnie, najlepiej co roku. Zatkany filtr utrudnia przepływ powietrza i przyczynia się do zwiększenia wilgotności.

Jak poradzić sobie z problemem parujących szyb?123RF/PICSEL

Kolejnym ważnym elementem jest utrzymanie czystości szyb. Brudne szyby bardziej chętnie przyciągają parę wodną. Regularne mycie szyb specjalnymi środkami pomoże zapobiec parowaniu. Nie bez znaczenia jest również stan uszczelek gumowych. Uszkodzone uszczelki drzwi, bagażnika czy szyb mogą powodować przeciekanie wody do wnętrza pojazdu, co z kolei zwiększa wilgotność i sprzyja parowaniu szyb.

Aby zminimalizować ryzyko parowania szyb jesienią dobrze jest wymienić dywaniki z materiałowych na gumowe, które łatwiej oczyścić z brudu i zalegającej wody. Przed wejściem do auta trzeba jak najlepiej pozbyć się śniegu oraz wody z butów, a także z odzieży - kierowca i pasażerowie też mogą być powodem, dla którego parują szyby.

Jak poradzić sobie z parującymi szybami?

Jeśli tylko pojazd wyposażony jest w klimatyzację, to należy jej używać cały rok. Najlepiej korzystać z obiegu zewnętrznego, co pozwala na ciągły dopływ świeżego powietrza do wnętrza samochodu, a to znacznie przyspiesza usuwanie wilgoci. Regularne wietrzenie kabiny, nawet na krótką chwilę, również pomaga. Aby dodatkowo osuszyć powietrze, warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Istnieją też domowe sposoby na pozbycie się pary z szyb, na przykład umieszczenie w aucie woreczka ze żwirkiem dla kota czy ryżem. Podstawą jest jednak dbanie o stan filtra kabinowego oraz utrzymanie szyb w czystości (brud ułatwia osadzanie się pary).

Coraz więcej wypadków z udziałem pieszych. Czy to efekt zmian w przepisach?Szczepan MroczekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas