Czy można trzymać kanister z benzyną w piwnicy? Będą kontrole
Po tragicznym pożarze kamienicy w Poznaniu, w którym śmierć poniosło dwóch strażaków, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada kontrole piwnic pod kątem tego, co jest tam przechowywane. To właśnie materiały łatwopalne nieznanego jeszcze pochodzenia spowodowały wybuch i śmierć strażaków. Warto więc przypomnieć sobie, co można trzymać w piwnicy i jakie kary grożą za trzymanie w piwnicy na przykład butli gazowej czy kanistra z benzyną.
Przepisy związane z przechowywaniem materiałów niebezpiecznych i łatwopalnych można znaleźć m.in. w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Na liście rzeczy zakazanych są często te, które związane są z motoryzacją, jak akumulatory czy kanistry z paliwem.
Czy kanister z benzyną można trzymać w piwnicy?
Piwnice i komórki lokatorskie wydają się świetnym miejscem na przechowanie rzeczy, które w domu mogłyby ograniczać przestrzeń i zmniejszać komfort użytkowania. Niestety, z uwagi na to, że piwnice są zazwyczaj słabo wentylowane, a opary niektórych substancji mogłyby wywołać pożar, a nawet wybuch, trzymanie ich w piwnicy jest zakazane i traktowane jak wykroczenie, za które grozi do 5 tys. zł mandatu.
Materiały łatwopalne, a więc takie, które palą się w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza, nie mogą być przechowywane w piwnicy - należą do nich chociażby paliwo czy środki pirotechniczne, a także farby lub rozpuszczalniki. Zakazane jest również przechowywanie w piwnicy akumulatorów samochodowych, z których może wyciec kwas. Nie ma znaczenia, czy paliwo jest w atestowanym kanistrze z zaworem bezpieczeństwa czy w zwykłej plastikowej butelce (która kompletnie nie nadaje się do przechowywania paliwa) - za paliwo w piwnicy można dostać mandat, który, wg słów ministra, będzie nakładany przez funkcjonariuszy straży miejskiej, kontrolujących piwnice.
Gdzie bezpiecznie przechowywać paliwo?
Najlepiej w chłodnym i suchym miejscu, oczywiście z dala od wszelkich źródeł ciepła. Paliwo można przechowywać w kanistrach, najlepiej takich z zaworem bezpieczeństwa i wykonanych z materiałów, które mają atest - a więc z czasem nie stracą swoich właściwości i nie zdeformują się doprowadzając do wycieku.
Paliwo w kanistrze na własny użytek można trzymać w garażu o powierzchni do 100 metrów kwadratowych - przepisy zezwalają na maksymalnie 200 l. W garażach przydomowych graniczna wartość to 60 litrów paliwa, natomiast w większych, o powierzchni powyżej 100 m kwadratowych, możliwe jest przechowywanie do 5 tys. l paliwa, pod warunkiem, że jest ona w specjalnym zbiorniku.
Warto pamiętać, że paliwo nie powinno stać bezpośrednio na betonie, tylko na podwyższeniu, aby uniknąć korozji pojemnika. Nie należy też nalewać paliwa “pod korek", bo pod wpływem temperatury może się rozszerzyć i wyciec.
Ile paliwa można przewieźć w aucie?
Zgodnie z przepisami można przewieźć maksymalnie do 240 l paliwa (nie licząc tego w baku) na jednostkę transportową, czyli np. pojazd z przyczepą. Paliwo powinno być umieszczone w zbiornikach o pojemności do 60 litrów, a więc w przypadku maksymalnej ilości paliwa należy wyposażyć się w cztery kanistry.