Co mobilizuje Polaków do przestrzegania przepisów?

Aż 59% biorących udział w głosowaniu twierdzi, że do przestrzegania przepisów ruchu drogowego mobilizuje ich świadomość niebezpieczeństwa, 36% obawia się kary, a zaledwie 5% motywuje brak akceptacji społecznej na takiego zachowania – pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej we współpracy Szkoły Jazdy Renault i portalu Interia.pl.

Im większe prawdopodobieństwo kary, tym mniejsza skłonność do popełniania wykroczeń.
Im większe prawdopodobieństwo kary, tym mniejsza skłonność do popełniania wykroczeń.Motor

Międzynarodowe badania potwierdzają, że użytkownicy dróg popełniają tym mniej wykroczeń, im większe jest prawdopodobieństwo zatrzymania i kary. Wyniki ankiety potwierdziły, że działania edukacyjne i zdobywana dzięki nim wiedza mogą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Z naszego badania wynika, że brak akceptacji społecznej nie jest głównym motywatorem. To pokazuje, że zachowania niezgodne z przepisami drogowymi są przez Polaków traktowane pobłażliwie.

Kara za łamanie przepisów ma wpływać pozytywnie na zachowanie kierowcy i zapobiegać takiemu zachowaniu w przyszłości. Ten efekt jest widoczny w okresie do 3 miesięcy od otrzymania kary, a szczególnie przez pierwszy miesiąc. Obliczono, że w tym czasie spada o 35% ryzyko uczestniczenia takiej osoby w wypadku drogowym*.

Bez względu na motywacje istotne jest, aby przestrzegać przepisów, gdyż zwiększają one bezpieczeństwo na naszych drogach. Do tego każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać swoje umiejętności w bezpiecznych warunkach. Dzięki temu zrozumie też możliwe konsekwencje brawurowych zachowań na drodze - podsumowują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

* dane SWOV (holenderski instytut bezpieczeństwa drogowego)

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas