Auto w spadku. Jak przerejestrować samochód po zmarłym?
Oprac.: Tomasz Kromp
W skład majątku dziedziczonego na mocy testamentu lub dziedziczenia ustawowego często wchodzi samochód. Spadkobierca, który otrzyma auto po bliskiej osobie, powinien załatwić wszelkie formalności u notariusza lub drogą sądową. W takiej sytuacji często pojawia się wiele pytań. Czy trzeba zarejestrować samochód ze spadku? Jak można go sprzedać? I co z podatkiem? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Samochód w spadku. Co dalej?
Formalności związane z nabyciem spadku po osobie zmarłej mogą zostać załatwione u notariusza lub przed sądem. Należy zaznaczyć, że zwykle ta pierwsza opcja jest znacznie szybsza. Sprawa sądowa potrafi ciągnąć się miesiącami, choć przeważnie wiążą się ona z mniejszym kosztem.
Majątek można odziedziczyć na mocy testamentu lub, jeśli osoba zmarła nie pozostawiła po sobie takiego dokumentu, na drodze dziedziczenia ustawowego. W tym drugim przypadku, udziały poszczególnych krewnych w spadku są jasno określone przez prawo spadkowe. Może się zdarzyć, że w sytuacji dziedziczenia ustawowego, odziedziczymy, wspólnie z innymi spadkobiercami, ¼ samochodu. Wówczas należy podjąć decyzję o tym, kto zatrzyma auto, a następnie pozostali właściciele muszą zrzec się swoich części, czego skutkiem jest zniesienie współwłasności.
Czy trzeba zarejestrować samochód ze spadku?
Po otrzymaniu samochodu w spadku niezbędna okazuje się rejestracja pojazdu w urzędzie. Do tego celu będzie potrzebny akt poświadczenia dziedziczenia, który otrzymamy od notariusza bądź postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z sądu. Formalności związane z przerejestrowaniem auta załatwimy w wydziale komunikacji bądź starostwie powiatowym. Oprócz wspomnianego aktu poświadczenia, potrzebny będzie wypełniony wniosek o rejestrację, karta pojazdu i dowód rejestracyjny. Trzeba również pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość (na przykład dowodu osobistego).
A co z ubezpieczeniem samochodu? Okazuje się, że polisa OC nie wygasa po śmierci właściciela pojazdu. W tej sytuacji ubezpieczenie nie przedłuży się samo – spadkobierca będzie musiał zawrzeć nową umowę, gdy stara polisa wygaśnie.
Samochód w spadku a podatek
Osoby, które nabyły majątek na drodze dziedziczenia, w pewnych sytuacjach muszą liczyć się z powstaniem obowiązku podatkowego. Istnieją określone grupy podatkowe, a dla każdej z nich stawka podatku może być nieco inna.
Jest jednak możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia z podatku. Może z niego skorzystać najbliższa rodzina, czyli: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierbowie oraz ojczym i macocha osoby zmarłej. Osoby te muszą pamiętać o tym, by w ciągu 6 miesięcy od zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku zgłosić spadek do urzędu skarbowego. Do tego celu niezbędny okaże się formularz SD-Z2.
Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?
Niektóre osoby mogą chcieć sprzedać samochód, który otrzymały w spadku. Jest to możliwe, z tym, że lepiej jest to zrobić po upływie pełnych 6 miesięcy od momentu dziedziczenia – wtedy unikniemy konieczności zapłaty podatku dochodowego. Dokładne daty, zarówno nabycia auta, jak i jego sprzedaży, warto udokumentować, by uniknąć ewentualnych problemów z urzędem skarbowym.
Warto również pamiętać o wcześniejszym przerejestrowaniu auta w wydziale komunikacji. Tylko po załatwieniu wszelkich spraw prawnych i formalnych sprzedaż samochodu będzie możliwa.