Ważna, ukryta naklejka. Sprawdź, gdzie ją znajdziesz i po co jej szukać?
Wszystkie podstawowe informacje dotyczące sposobu eksploatacji pojazdu znajdziemy w instrukcji obsługi - w wersji papierowej lub, coraz częściej, cyfrowej. Producenci jednak nie rezygnują także z bardziej klasycznych sposobów informowania kierowców o podstawowych, ważnych parametrach, na przykład takich jak odpowiednie ciśnienie opon. Informację o tym, jakie ciśnienie jest prawidłowe, znajdziemy na specjalnej nalepce. Gdzie się takowa znajduje?
Warto pamiętać, że poszukując informacji chociażby o prawidłowym ciśnieniu opon, którego wartości mogą różnić się (i zazwyczaj różnią) w zależności od liczby pasażerów czy bagażu, a także warunków zewnętrznych (temperatura), znajdziemy nie tylko w instrukcji obsługi. Nie zawsze trzeba więc kartkować opasłe książki, czasem wystarczy tylko wyjść z auta lub otworzyć drzwi. Na słupku B lub po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa (czasem też w schowku przed pasażerem lub w bagażniku) powinna się bowiem znajdować nalepka zawierająca podstawowe informacje dotyczące eksploatacji samochodu.
Nalepka przy wlewie paliwa i ważne informacje o tankowaniu
Podstawową informacją, jaką znajdziemy na naklejce jest ta, jakiego rodzaju paliwo możemy wlewać do baku samochodu. W przypadku standardowych samochodów może nie ma to większego znaczenia, bo kierowcy powinni wiedzieć, które paliwo jest dozwolone. Jednak wypadku niektórych samochodów sportowych z silnikami, które "przyjmują" wyłącznie 98-oktanową benzynę, może to być istotna informacja - trzeba pamiętać, że pojedyncze tankowanie benzyny o niższej zawartości oktanów nie wpłynie negatywnie na silnik (poza ewentualnym lekkim spadkiem osiągów), ale mimo wszystko warto upewnić się, że do zbiornika paliwa wlewamy to, które zostało stworzone do pracy z konkretną jednostką napędową.
Naklejka informacyjna to również nieoceniona pomoc podczas podróży zagranicznych. W różnych krajach możemy spotkać się z innymi nazwami handlowymi paliw, ale oznaczenia na naklejce są uniwersalne i zgodne z normami europejskimi. Dzięki temu łatwo znajdziemy odpowiednie paliwo na każdej stacji, niezależnie od kraju, w którym się znajdujemy.
Nalepka informuje o prawidłowym ciśnieniu opon
Przy okazji sprawdzenia ciśnienia opon (co zalecane jest raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą, szczególnie z pasażerami i bagażem) z nalepki przy wlewie paliwa można dowiedzieć się, jakie jest prawidłowe ciśnienie opon - w zależności od stopnia obciążenia pojazdu, a często także od panujących warunków zewnętrznych.
Zazwyczaj wskazówki podawane są w przejrzystej formie tabeli i pokazują, jakie ciśnienie opon jest prawidłowe "na pusto" oraz przy większej liczbie pasażerów i bagażu. Często podawane wartości dotyczą także różnych rozmiarów kół. Dodatkowo, warto porównać parametry podawane przez producenta pojazdu z tymi, które podaje producent opon.
Prawidłowe ciśnienie w oponach ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Gdy jest ono niewłaściwe - zarówno za niskie, jak i za wysokie - pogarsza się stabilność pojazdu, jego sterowność oraz przyczepność do nawierzchni. Co więcej, niedopompowane opony nie tylko szybciej się zużywają, ale też przyczyniają się do większego spalania paliwa. Na szczęście kontrola ciśnienia jest prosta - praktycznie każda stacja paliw dysponuje manometrami (zarówno cyfrowymi, jak i analogowymi), dzięki którym możemy szybko zmierzyć ciśnienie i porównać je z zalecanymi wartościami podanymi na naklejce informacyjnej w samochodzie.