Mycie samochodu zimą. Podstawowe błędy na myjni bezdotykowej
Łagodna zima z dodatnimi temperaturami sprawia, że samochody szybko się brudzą, wiec kierowcy często odwiedzają myjnie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak szybko i skutecznie umyć auto na myjni bezdotykowej.
Spis treści:
Myjnia bezdotykowa to szybka i tania metoda na doprowadzenie samochodu do porządku. Czynność nie jest skomplikowana i czasochłonna, ale nawet w takiej sytuacji wielu kierowców popełnia błędy. W efekcie, gdy auto wyschnie, okazuje się, że wcale nie jest tak czyste, jak miało być. Jakie błędy podczas mycia popełniają kierowcy?
Nie myjemy samochodu na słońcu
Warto unikać wizyt na myjni samochodowej w momencie, gdy na dworze świeci ostre słońce. Po zaaplikowaniu chemii myjącej może dochodzić do sytuacji, gdy promienie słoneczne doprowadzą do odparowania wody i pozostawią po sobie wyschnięte zacieki. Są one szkodliwe dla lakieru i mogą doprowadzić do powstawania przebarwień.
Jak stosować aktywną pianę?
Nakładanie aktywnej piany na nadwozie samochodu to jedna z najważniejszych czynności podczas mycia samochodu. Czasem okazuje się, że chemia dostępna na myjni nie spełnia podstawowych parametrów - jest niestabilna lub rozwodniona. W takiej sytuacji ważna jest prawidłowa aplikacja.
Aktywną pianę powinno się nakładać na początku w najbardziej zabrudzonych miejscach, takich jak progi, nadkola i koła. Następnym krokiem jest nakładanie chemii myjącej od dołu do góry nadwozia, długimi i poziomymi ruchami lancy. Nakładanie aktywnej piany od góry do dołu nadwozia sprawi, że piana będzie spływać i tworzyć zacieki.
Jak poradzić sobie z ptasimi odchodami na karoserii?
Wielu kierowców kieruje z bliska strumień wody lub płynu czyszczącego na punktowe zabrudzenia. Najczęściej są to zeschnięte owady lub ptasie odchody. Taka metoda jest nieskuteczna, a do tego szkodliwa dla lakieru. Zanim uda się usunąć zanieczyszczenie, zużyjemy dużo wody lub płynu. Lepiej, żeby zabrudzenie najpierw odmokło pod wpływem chemii czyszczącej, a następnie po kilku chwilach można spróbować spłukać je wodą. Czasami może się okazać, że trzeba zastosować środek, który pomoże rozpuścić takie zanieczyszczenia.
Jak trzymać lancę podczas spłukiwania auta?
Podczas spłukiwania aktywnej piany należy unikać kierowania lancy z wodą prostopadle do płaszczyzny karoserii. W sposób zamiast wyczyścić nadwozie, doprowadzimy do powstania kolejnych zabrudzeń.
Najlepszą metodą jest kierowanie strumienia wody pod kątem 45 stopni do samochodu, a następnie spłukiwać pojazd od góry do dołu, pozwalając wodzie na swobodne spływanie. Lancia powinna się znajdować w odległości ok. 0,5 metra od karoserii. To optymalna i bezpieczna metoda dla lakieru.
Czy używać szczotki na myjni bezdotykowej?
Na myjniach bezdotykowych jednym z programów jest mycie nadwozia szczotką z szamponem. W teorii pozwala dokładnie umyć karoserię, ale w praktyce jest mocno zanieczyszczona piaskiem i brudem, ponieważ kierowcy często używają szczotki do mycia felg oraz nadkoli. We włosiu zbiera się piach oraz inne zanieczyszczenia, które później z łatwością porysują lakier.
Po myciu samochodu nie wyjeżdżaj od razu z myjni
Bardzo często kierowcy popełniają podstawowy błąd. Zaraz po umyciu samochodu wyjeżdżają na ulice. Mokra karoseria samochodu bardzo szybko zbiera kurz, pył oraz inne zabrudzenia. Efekt jest taki, że po kilku kilometrach jazdy, samochód ponownie nadaje się do mycia. Można temu zapobiec, stosując program "nabłyszczanie", który pozwala spłukać nadwozie zdemineralizowaną wodą z dodatkiem środka hydrofobowego. Po kilku chwilach od wyjazdu z myjni, woda powinna szybko usunąć się z nadwozia.
***