Ładowanie akumulatora w domu. Jak to robić i ile czasu trwa

Wydawać by się mogło, że ładowanie wyjętego z samochodu akumulatora to prosta rzecz - zwykle mówi się, że ładowanie powinno trwać całą noc. Tymczasem, w zależności od sposobu ładowania, powinno się pamiętać o tym, by odłączyć akumulator, gdy osiągnie on odpowiedni poziom naładowania. Jak to sprawdzić?

Jak ładować akumulator w domu?
Jak ładować akumulator w domu?123RF/PICSEL

W przypadku automatycznych ładowarek do akumulatorów sprawa jest prosta - zwykle mają one wskaźnik naładowania i po zakończonym procesie po prostu przestają ładować "baterię". Inaczej ma się sprawa w przypadku ładowania prostownikiem, który nie ma tej funkcji. W tym wypadku ważne jest, by monitorować stan naładowania i przerwać je w odpowiednim momencie. O czym jeszcze pamiętać? Często niedoładowany akumulator sprzyja skróceniu jego żywotności. Współczesne akumulatory samochodowe są zwykle bezobsługowe, a ich żywotność, w zależności od sposobu eksploatacji auta, to 3-5 lat. Dzięki specjalnym "oczkom" można bez dodatkowych urządzeń sprawdzić poziom ich naładowania.

Jak ładować akumulator samochodu?

Najbezpieczniejszą opcją jest wymontowanie akumulatora i ładowanie go, najlepiej w temperaturze pokojowej. Dobrze jest też dać “chemii" w akumulatorze osiągnąć odpowiednią temperaturę i rozpocząć ładowanie kilka godzin po wyjęciu "baterii" z auta. W przypadku ładowania akumulatora pod maską trzeba pamiętać, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru, a nawet wybuchu - w trakcie ładowania nie wolno palić, bo wydzielający się wówczas wodór może doprowadzić do zapłonu.

Podczas podłączania prostownika należy bezwzględnie zachować prawidłową kolejność połączeń - biegun ujemny (minus) akumulatora łączymy z ujemną końcówką prostownika, a biegun dodatni (plus) akumulatora z dodatnią końcówką prostownika. Nieprawidłowe podłączenie biegunów jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do wybuchu akumulatora.

Jak długo ładować akumulator?

Nie ma to na pytanie jednej dobrej odpowiedzi, wszystko zależy od pojemności akumulatora czy źródła prądu. Przyjmuje się, że ładowanie nie powinno trwać dłużej niż 12 godzin, natomiast przywrócenie minimalnej ilości energii potrzebnej do odpowiedniego działania akumulatora to czas co najmniej 15-30 minut ładowania. Jeśli ładujemy prądem o niższym napięciu ładowanie może trwać jednak nawet 20 godzin (tego typu ładowanie jest bezpieczniejsze). Przyjmuje się, że akumulator powinno się ładować prądem o natężeniu mniej więcej 1/10 jego pojemności.

Napięcie na biegunach akumulatora najprościej zmierzyć przy pomocy multimetru, dzięki któremu można określić, czy proces ładowania został zakończony. Po ładowaniu i odłączeniu akumulatora od prostownika lub ładowarki, prawidłowa wartość napięcia powinna wynosić około 12,4-12,9 V. Ładowanie akumulatorów samochodowych zależy od ich rodzaju

Akumulatory kwasowo-ołowiowe to najbardziej popularny typ akumulatora. Podczas ładowania należy zachować następujące zasady:

  • Napięcie ładowania: 14,4-14,8V
  • Prąd ładowania: około 10% pojemności akumulatora (np. dla akumulatora 60Ah będzie to 6A)
  • Czas ładowania: 10-12 godzin przy głębokim rozładowaniu
  • Temperatura ładowania: najlepiej w zakresie 10-25°C

Na rynku są też akumulatory bezobsługowe (AGM - Absorbent Glass Mat). Te akumulatory są szczelnie zamknięte, a elektrolit jest związany w macie szklanej:

  • Napięcie ładowania nie powinno przekraczać 14,9V
  • Wymagają wolniejszego ładowania niż standardowe
  • Nie wolno ich przeładować, gdyż są na to bardzo wrażliwe

Występują też akumulatory żelowe. Elektrolit w postaci żelu wymaga szczególnej ostrożności podczas ładowania:

  • Maksymalne napięcie ładowania: 14,4V
  • Prąd ładowania powinien być mniejszy niż w przypadku standardowych
  • Są bardzo wrażliwe na przeładowanie
Volkswagen Tayron w Polsce. Ma 7 miejsc, 850 l bagażnika i mocnego dieslaMaciej OlesiukINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas