Zaszaleli podczas holowania. Skończyło się utratą prawa jazdy
Dwóch ukraińskich kierowców dało niedawno idealny przykład, jak nie powinno się holować pojazdów. Mężczyźni nie tylko znacząco przekraczali prędkość w obszarze zabudowanym, ale także poruszali się niesprawnymi technicznie samochodami. Za popełnione wykroczenia zostali ukarani wysokimi mandatami.
Spis treści:
Hrubieszowscy policjanci poinformowali o niecodziennym zdarzeniu, do którego doszło po godzinie 12:00 w miejscowości Kolonia Mojsławice. Jak można wyczytać z oficjalnego komunikatu - w pewnym momencie poruszających się nieoznakowanym radiowozem funkcjonariuszy minęły z naprzeciwka dwa holujące się busy. Uwagę mundurowych przykuła prędkość z jaką poruszyły się pojazdy - wszystko wskazywało bowiem, że jest ona znacznie za wysoka, jak na warunki i okoliczności przejazdu.
Przekroczyli prędkość podczas holowania
Policjanci zawrócili radiowozem i udali się za samochodami, uruchamiając jednocześnie wideorejestrator. Wykonany pomiar prędkości wskazał, że radiowóz poruszał się miejscami nawet 90 km/h w obszarze zabudowanym. Dość powiedzieć, że według przepisów podczas holowania pojazdu w takich warunkach, dozwolona prędkość powinna wynosić 30 kilometrów na godzinę.
Obywatele Ukrainy ze srogimi mandatami
Policjanci zatrzymali busy do kontroli. Kierowcą pierwszego pojazdu okazał się 33-letni obywatel Ukrainy. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 60 km/h. Został on także ukarany mandatem karnym w wysokości 2 tysięcy złotych za niewłaściwe holowanie pojazdu i niewłaściwe oznakowanie pojazdu.
Za kierownicą holowanego auta zasiadał natomiast 30-latek, także pochodzenia ukraińskiego. Jego również ukarano mandatem karnym w wysokości 1 tysiąca złotych za niewłaściwe oznakowanie pojazdu holowanego i dodatkowo niesprawny technicznie pojazd.
Holowanie samochodu - zasady i przepisy
Przy okazji zdarzenia warto pokrótce przypomnieć o obowiązujących przepisach i zasadach holowania pojazdów. Zanim weźmiemy inny samochód na hol, warto pamiętać, że pojazd holowany:
- musi być kierowany przez osobę mającą uprawnienia do kierowania tym pojazdem, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę kierowania nim;
- musi być połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy, a w przypadku holowanego motocykla musi być on połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie;
- ma być oznaczony odblaskowym trójkątem ostrzegawczym z tyłu po lewej stronie (nie dotyczy motocykla), lub musi wysyłać żółte sygnały błyskowe. W okresie niedostatecznej widoczności pojazd holowany ma mieć włączone światła pozycyjne;
- w pojeździe holowanym, w przypadku połączenia sztywnego musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a przy połączeniu giętkim - dwa układy;
Decydując się na holowanie innego pojazdu, zabronione jest także:
- poruszanie się z włączonymi światłami awaryjnymi;
- przekraczanie prędkości 30 km/h w terenie zabudowanym;
- przekraczanie prędkości 60 km/h w terenie niezabudowanym;
- holowanie pojazdu z niesprawnymi hamulcami (przy holu stałym wystarczy sprawny jeden obwód hamulcowy)