Wojsko już na drogach. Jakie ma uprawnienia?

Żandarmeria Wojskowa do 15 stycznia 2017 r. ma wspierać policję m.in. w patrolowaniu ulic. Premier Beata Szydło podpisała właśnie zarządzenie w tej sprawie; decyzja ma związek m.in. z zamachami w Turcji i Niemczech. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się do niej szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Żandarmi mają takie same uprawnienia jak policja
Żandarmi mają takie same uprawnienia jak policjaMariusz GaczyńskiEast News

Władze jako powód wyprowadzenia wojskowych na ulice podały nie kryzys sejmowy i rosnące oburzenie obywateli na postępowanie rządu, ale zagrożenie związane z zamachem w Berlinie.

W środę w Monitorze Polskim opublikowano zarządzenie premier w tej sprawie. Wynika z niego, że "w związku ze wzrostem zagrożenia o charakterze terrorystycznym na terenie Europy oraz zamachami, jakie miały miejsce w ostatnich dniach w Turcji i Niemczech, żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą w dniach 21 grudnia 2016 r. - 15 stycznia 2017 r. pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie kraju". Zarządzenie - jak podano - wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Ciarka, dopytywany przez PAP, powiedział, że patrole policji i ŻW są mieszane, zazwyczaj dwuosobowe. Widać je było na ulicach stolicy już we wtorek. Ponowił też apel, by zwracać uwagę na wszelkie podejrzane zachowania, pozostawiony bagaż czy nietypowo zaparkowane samochody i informować o tym służby.

Do ataku na terenie jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie doszło w poniedziałek wieczorem. Zginęło w nim 12 osób. Jedną z ofiar jest polski kierowca ciężarówki użytej do staranowania ludzi zgromadzonych na jarmarku. Według powiązanej z islamistami agencji Amak, odpowiedzialność za zorganizowanie zamachu wzięło na siebie Państwo Islamskie. Z kolei w Turcji zastrzelony został rosyjski ambasador Andriej Karłow.

Na mocy zarządzenia premier, żołnierze ŻW mogli np. wylegitymować każdą osobę, zatrzymać ją w razie uzasadnionego podejrzenia, że popełniła przestępstwo, przeprowadzić kontrolę osobistej, a gdy ktoś nie podporządkował się ich poleceniom, zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet - w określonych w ustawie przypadkach - użyć broni palnej.

Na co dzień ŻW odpowiada za porządek i bezpieczeństwo żołnierzy w służbie czynnej, pracowników wojska (ale w ściśle określonych przypadkach), a także osób przebywających na terenie należącym do armii.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas