Ważny apel do rowerzystów

Dni są coraz krótsze, dodatkowo jesienna auta obfituje z deszcze i mgły, a to wszystko wpływa na widoczność. Dlatego policja zwróciła się ze specjalnym apelem do użytkowników rowerów.

Niestety, rowerzyści rzadko mają w zwyczaju jeździć w kamizelce
Niestety, rowerzyści rzadko mają w zwyczaju jeździć w kamizelceWojciech StróżykReporter

Od początku roku w Polsce doszło do 2691 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których śmierć poniosło 170 kierujących rowerami, a 2448 zostało rannych. Najwięcej poszkodowanych to osoby powyżej 60-tego roku życia - takie, które wykorzystują rower jako środek codziennego transportu i najczęściej poruszają się poza miastami, gdzie nie ma dróg rowerowych.

Niezależnie od wieku, każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa, powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, choć nie są obowiązkowe ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w warunkach złej widoczności.

Bezpieczeństwo rowerzysty zależy też od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Wyposażenie roweruPolicja

Korzystając z roweru zawsze należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Ważne jest, aby rowerzyści, gdy tylko jest to możliwe, poruszali się po drogach rowerowych. Rowerzystę obowiązuje podczas jazdy zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa rowerzystów są zachowania innych uczestników ruchu. Do większości zdarzeń, w których poszkodowani są użytkownicy jednośladów, przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W dużej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do wypadków, których sprawcami są rowerzyści, dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas