W weekend masowy ruch wojska na drogach. Nie ma jednak powodu do paniki

Uwaga, kierowcy. W najbliższy weekend na drogach praktycznie całej Polski będzie można się natknąć na wojskowe kolumny. Nie ma jednak powodów do paniki. Wojsko nie będzie zmierzało na wschód, ale do... Warszawy.

Ruch wojskowych kolumn nie więc związku z wojną na Ukrainie czy naruszeniem granicy przez białoruskie śmigłowce. A przynajmniej nie ma związku bezpośredniego. Nie da się bowiem ukryć, że "Wielka Defilada", odbywająca się w tym roku pod górnolotnym hasłem "Silna Biało-Czerwona", ma być swoistym pokazem siły, skierowanym do naszych wschodnich sąsiadów.

Uwaga na wojskowe kolumny na drogach

Wojskowe kolumny pojawią się na drogach już w piątek. Jak poinformowała oficer prasowa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz, "ruch kolumn pojazdów wojskowych będzie odbywał się po drogach niemal wszystkich województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych".

Reklama

Wojsko planuje, by większość kolumn poruszała się nocami, gdy ruch na drogach jest mniejszy. Jednak ostrzega, że nie nie wszystko przejazdy uda się zrealizować w ten sposób. Wojskowe kolumny mają być jednak eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i oddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją. O przejazd powiadomione są również władze lokalne.

Czy można wyprzedzić wojskową kolumnę i jak to zrobić?

Zgodnie z przepisami w kolumnie pojazdów wojskowych pierwszy i ostatni pojazd muszą być wyposażone w specjalne tablice w kolorze pomarańczowym. Dodatkowym oznaczeniem są niebieskie chorągiewki po stronie kierowcy - wyjątek to ostatni samochód, który ma zieloną chorągiewkę. Ponadto samochody takie mogą się poruszać z użyciem świateł ostrzegawczych.

Co do zasady w jednej kolumnie nie może jechać więcej niż 20 pojazdów, a odległość pomiędzy pojedynczymi kolumnami powinna wynosić minimum 500 metrów.

Prawidłowo oznakowaną kolumnę można wyprzedzić tylko w całości, zabronione jest wjeżdżanie między wojskowe pojazdy. 

Jeśli kolumna jest pilotowana przez radiowozy emitujące światło czerwone i niebieskie (na początku i końcu kolumny), jest kolumną uprzywilejowaną w ruchu. W innym przypadku podlega ogólny przepisom ruchu drogowego.

Jeśli kolumna nie jest prawidłowo oznakowana dopuszczalne jest wyprzedzanie z wjeżdżaniem między wojskowe pojazdy.

Ważny apel wojska. Nie robić i nie publikować zdjęć

Wojsko apeluje, by nie robić i nie publikować w internecie zdjęć wojskowych kolumn, szczególnie w połączeniu z godziną i lokalizacją wykonania zdjęcia.

Defilada wojskowa w Warszawie odbędzie 15 sierpnia, pierwszy raz po trzyletniej przerwie. Rozpocznie o godz. 14:00 na Wisłostradzie. W tym pokazie siły weźmie udział 210 sztuk polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 samoloty i śmigłowce. W paradzie będzie uczestniczyło ponad 2000  żołnierzy.

Jakie pojazdy będzie można zobaczyć w Warszawie?

Wojsko pochwali się głównie nowo pozyskanym sprzętem, który dopiero zaczyna spływać do Polski, w tym amerykańskimi czołgami M1A1 Abrams, czy południowokoreańskimi czołgami K2 i haubicami K9. Przejadą również rakietowe wyrzutnie HIMARS, armatohaubice Krab, zobaczyć będzie można amerykańskie zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot.

W paradzie wezmą udział również polskie pojazdy: BWP Borsuk, transportery opancerzone Rosomak, moździerze samobieżne Rak oraz lekkie terenowe pojazdy zwiadu Żmija.

W powietrzu zaprezentują się amerykańskie samoloty F-16, koreańskie FA-50 i bezzałogowe drony. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojsko Polskie | kolumny wojskowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama