Uwaga, świetna pogoda. To wtedy dochodzi do tragedii!

Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że podczas dobrych warunków pogodowych jest bezpieczniej na drodze. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji policja obala ten mit.

Do najbardziej tragicznych wypadków dochodzi przy dobrej pogodzie
Do najbardziej tragicznych wypadków dochodzi przy dobrej pogodzie Adam Staśkiewicz East News

Wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku ponad 76% miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych.

Prawie 85% to zdarzenia w ciągu dnia - przy naturalnym świetle. Blisko 84% wypadków miało miejsce na suchej nawierzchni.

Przestrzegamy zatem, że im lepiej w pogodzie tym gorzej na drodze. Powód?

Oczywiście, droga hamowania na suchej nawierzchni jest znacznie krótsza niż na mokrej, nie ma również zagrożenia poślizgiem wywołanym aquaplaningiem. Kierowcy zdają sobie z tego sprawę i... rozwijają większe prędkości. Do tego dochodzi zmęczenie wysoką temperaturą, słońcem oraz często długą drogą.

To wszystko powoduję, że w sytuacji zagrożenia kierowca reaguje zbyt późno i zbyt wolno. W efekcie często manewry obronne są bezskuteczne i dochodzi do poważnych wypadków.

Swoje robi również znużenie często długimi, wakacyjnymi wyjazdami. Gdy po kilku godzinach monotonnej jazdy autostradą, nagle trzeba wykonać manewr ratunkowy, jest to bardzo trudne. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do najechania na poprzedzające pojazdy nawet bez hamowania. Szczególnie narażeni na takie wypadki są kierowcy ciężarówek, których koncentracja spada wraz z czasem jazdy z prędkościami rzędu 90-100 km/h.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas