Szokujące dane. Aż 1/4 kierowców nie potrafi zaparkować!

Umiejętne parkowanie jest równie ważnym elementem bezpiecznej jazdy, jak poruszanie się po drogach. Tymczasem - jak wynika z badań przeprowadzonych wśród Brytyjczyków - aż jeden na czterech kierowców miewa poważne problemy z manewrami na parkingach!

Parkowanie to dla wielu kierowców stresujący moment
Parkowanie to dla wielu kierowców stresujący momentSzymon BlikReporter

Kierowcy przyznają, że wolą zaparkować dalej od miejsca docelowego i mieć wygodną przestrzeń do zaparkowania, niż bliżej i z problemami próbować wpasować się w wąskie i trudno dostępne miejsce.

Parkowanie jest jednym z najbardziej stresujących manewrów dla kierowcy. Zwłaszcza w mieście, gdzie o miejsce parkingowe trudno, a kierowcy nerwowo i w pośpiechu próbują znaleźć miejsce postojowe.

Pośpiech nigdy nie jest wskazany, zwłaszcza jeśli próbujemy bezpiecznie zaparkować. Dlatego jeśli wiemy, że znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego w okolicy, do której zmierzamy, będzie problematyczne, wyjedźmy wcześniej i przeznaczmy na manewr parkowania odpowiednio więcej czasu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Z parkowaniem mają problemy nawet doświadczeni kierowcy, dlatego każdy powinien przyswoić sobie kilka ważnych zasad, które pomogą w wykonywaniu tego manewru właściwie. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą co zrobić, aby parkowanie stało się proste, bezpieczne i nie prowadziło do konfliktowych sytuacji.

  1. Zanim zaparkujesz, zasygnalizuj zamiar wykonania manewru pozostałym uczestnikom ruchu
  2. Pamiętaj, aby parkować w wyznaczonym do tego miejscu i nie najeżdżać na sąsiednie - nawet minimalne wjechanie na miejsce obok może zablokować możliwość wjazdu innemu kierowcy.
  3. Parkuj tak, aby z każdej strony zostawić min. 40 cm na swobodne otwarcie drzwi i nieskrępowane wyjście z auta 
  4. Po zaparkowaniu sprawdź, czy nie blokujesz wyjazdu innym kierowcom stojącym w pobliżu oraz czy zajmujesz wyznaczone miejsce w możliwie najbardziej efektywny sposób
  5. Nie stawiaj auta w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych
  6. Jeśli stajesz częściowo na chodniku, pozostaw 1,5 m chodnika pieszym
  7. Nie zastawiaj swoim autem bram i wjazdów.

Kierowcy, którym brakuje cierpliwości, zostawiają samochody na trawnikach, chodnikach i miejscach do tego zabronionych. Warto jednak pamiętać, że zaparkowanie samochodu na przejściu dla pieszych lub na skrzyżowaniu karane jest mandatem w wysokości nawet 300 zł, a w przypadku konieczności odholowania kierowca może zapłacić aż 500 zł.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas