Pozwalasz jeździć dziecku na hulajnodze? Może stanąć przed sądem
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze powiatowej we Włostowie. 13-letni chłopiec wyjeżdżając hulajnogą elektryczną z drogi jednokierunkowej pod prąd, uderzył w prawidłowo jadący samochód osobowy. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed Sądem Rodzinnym.
Do dyżurnego opatowskiej jednostki wpłynęło zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że 13-latek na hulajnodze elektrycznej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, co zakończyło się zderzeniem z osobowym Oplem.
Chłopiec wyjeżdżał z drogi jednokierunkowej, po której poruszał się w przeciwnym kierunku niż nakazywały znaki, a dodatkowo wyjechał zza prawidłowo zaparkowanego samochodu, który w tej sytuacji ograniczał widoczność zarówno dla niego jak i innych uczestników ruchu. W wyniku upadku 13-latek, na szczęście, nie doznał poważniejszych obrażeń. Jednak łatwo sobie wyobrazić, że skutki mogły okazać się o wiele bardziej tragiczne.
Zachowanie nastolatka stypizowane jest w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich jako czyn karalny, za który odpowie przed Sądem Rodzinnym.
Chociaż przepisy te są uważane za mocno kontrowersyjne - stawiają sprawę jasno. Tak, nastolatek może poruszać się na hulajnodze elektrycznej po drogach publicznych.
Jedynymi wymogami jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Bez powyższych uprawnień osoby niepełnoletnie mogą używać hulajnogi elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłego.
Według przepisów, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, można poruszać się ulicą, o ile obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Może to być na przykład droga osiedlowa lub droga wewnętrzna. Dodatkowo maksymalna prędkość dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h.
Tak - można. Taka sytuacja jest możliwa, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że kierujący hulajnogą elektryczną na chodniku muszą zastosować się do dwóch najważniejszych zasad:
- użytkownik hulajnogi elektrycznej poruszając się chodnikiem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.
- hulajnogą elektryczną należy poruszać się po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Przepisy nie określają konkretnej wartości, ale pieszy porusza się przeciętnie z prędkością między 4 a 6 km/h.
***