Kiedy kierowcy pojadą tunelem na Ursynowie?
Być może jeszcze w grudniu kierowcy pojadą znajdującym się ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy tunelem na Ursynowie.
- Sprawa jest traktowana priorytetowo. Wszyscy pracują na najwyższych obrotach - powiedziała w środę rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz pytana o termin otwarcia tunelu. Pozwolenie powinno być wydane w grudniu - dodała.
"W tej chwili obszerną dokumentację bardzo dokładnie analizują pracownicy Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego" - przekazała rzeczniczka dodając, że na pewno potrwa to kilka dni. "Potem zostanie wyznaczona data kontroli na miejscu, podczas której tunel będzie sprawdzany +krok po kroku+" - zaznaczyła Filipowicz. "Wszystko powinno być wykonane zgodnie z prawem i bezpieczeństwem" - dodała.
Kolejnym etapem będzie wydanie przez wojewodę pozwolenia na użytkowanie. "Cała procedura powinna zakończyć się w grudniu i wtedy zostanie wydane pozwolenie" - powiedziała rzeczniczka wojewody.
W poniedziałek inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, złożyła do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokumenty otrzymane od Państwowej Straży Pożarnej po przeprowadzonej kontroli w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy.
Rzecznik warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska podkreśliła, że po uzyskaniu tej decyzji, ostatnim krokiem będzie uzyskanie zgody wojewody mazowieckiego. "S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów zostanie oddana do ruchu jesienią tego roku" - zaznaczyła.
W piątek bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej informował, że zakończyły się odbiory systemu wentylacji przeciwpożarowej w tunelu POW. "Wydaliśmy pozytywną opinię bezpieczeństwa przeciwpożarowego" - powiedział strażak.
To były drugie odbiory straży pożarnej w tunelu POW. W połowie października pierwsza decyzja strażaków była negatywna, bo wentylacja w tunelu POW podczas testów nie uzyskała wymaganych parametrów końcowych. Usterkę miał jeden z sześciu wentylatorów.
Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.
Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment POW, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.
***