Autostradą czy drogami krajowymi? Co się bardziej opłaca?
Budowa autostrad idzie nam ze zmiennym szczęściem: raczej wolno niż szybciej, raczej drożej niż taniej. Autostrady kuszą kierowców szybkim dojazdem do celu w komfortowych warunkach.
Przejazd nimi wiąże się jednak najczęściej z dodatkowymi kosztami. Czy opłaca się z nich korzystać? Specjaliści sprawdzili to na przykładzie autostrady A2.
-Chcieliśmy aby nasze badanie odzwierciadlało jak najbardziej realne dylematy kierowców - wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. - Dlatego zdecydowaliśmy, że naszym modelowym przykładem będzie trasa między Poznaniem a Olsztynem. To na tyle długi odcinek, że można było dokonać ciekawych porównań - uważa Florkowska.
+ 200 kilometrów
Zespól zmierzył ile czasu zajmuje pokonanie trasy Poznań - Olsztyn w dwóch wariantach. Pierwszy z nich prowadził przez drogi krajowe (a więc przez Kruszwicę - Toruń - Brodnicę - Ostródę). Wariant drugi przebiegał przez fragment autostrady A2 (Poznań - Warszawa) a potem prowadził drogami krajowymi (przez Płońsk i Mławę).
Jak się okazało przejazd z autostradą trwa pół godziny krócej niż przejazd samymi drogami krajowymi. Ale to nie wszystko. Jadąc autostradą kierowcy pokonują o prawie 200 kilometrów więcej! Ich średnia prędkość jest zatem dużo wyższa: wynosi ok. 93 km/h w porównaniu do 56 km/h osiąganych przez kierowców poruszających się tylko drogami krajowymi.
Gdzie zostawisz pieniądze?
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przejazd przez A2 na odcinku Poznań - Warszawa wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sytuację komplikuje nieco fakt, że A2 ma różnych zarządców. Odcinek na linii Poznań - Konin należy do Autostrady Wielkopolskiej. Pokonuje się na nim dwie bramki, na każdej zostawiając 15 zł (razem 30 zł). Dalej przychodzi kolej na odcinek Konin-Stryków. Koszt przejazdu wynosi tam ok. 10 złotych. Trzeci odcinek na linii Stryków - Warszawa jest jeszcze (ku uciesze kierowców) darmowy. Reasumując: przejazd z Poznania do Olsztyna z wykorzystaniem autostrady kosztuje dodatkowe 40 złotych i to w jedną stronę.
Tu opłata a tam benzyna
- Trudno jednoznacznie ocenić, który wariant jest korzystniejszy badań - komentuje Katarzyna Florkowska Podróż drogami krajowymi jest darmowa, może jednak wiązać się z większym spalaniem benzyny na trasie i mniejszym komfortem jazdy. Korzystanie z autostrad jest dosyć kosztowne, ale wygodne i ekonomiczne czasowo - tłumaczy Florkowska. Co pozostaje zatem zmotoryzowanym? Najlepiej przed udaniem się w trasę sprawdzić, który wariant podróży jest w naszym przypadku korzystniejszy.