86 zgłoszeń, ponad 1020 awarii i 9625 kg asfaltu. Praca "drogowców" w liczbach

Chociaż kierowcy rzadko doceniają drogowców, trzeba przyznać, że ci ostatni nie mają lekkiej pracy. Niekiedy przerzucić trzeba np. setki kilogramów asfaltu...

Drogi wymagają systematycznych napraw i remontów
Drogi wymagają systematycznych napraw i remontówWojciech TraczykEast News

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich podsumował właśnie ubiegłoroczne działania stołecznego Pogotowia Drogowego. Jego pracownicy przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, patrolują ulice i pilnują stanu infrastruktury drogowej. W 2018 roku  zabezpieczono 1020 awarii, które bezpośrednio zagrażały bezpieczeństwu uczestników ruchu.

Nieprawidłowo działające oświetlenie uliczne czy sygnalizacja świetlna, uszkodzenia nawierzchni jezdni i chodników, braki w oznakowaniu poziomym - to najczęściej pojawiające się przyczyny przeszło tysiąca ubiegłorocznych interwencji.

"Do zabezpieczenia awarii dotyczących wykruszeń nawierzchni jezdni zużyliśmy 9625 kg masy asfaltowej na zimno. To najprostszy i najszybszy (ale doraźny) sposób uzupełniania ubytków w nawierzchni zagrażających bezpieczeństwu ruchu kołowego. W sytuacji, kiedy awaria występuje na drodze, która nie jest w naszym zarządzie, Pogotowie Drogowe niezwłocznie zabezpiecza teren i przekazuje informację do właściwej jednostki. Jeśli droga znajduje się w naszym zarządzie, docelową naprawę asfaltem lanym zlecamy naszemu wykonawcy" - czytamy w komunikacie ZDM.

W całym ubiegłym roku za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu (nr 19115) przyjęto od mieszkańców 31 554 zgłoszenia dotyczące różnej maści usterek infrastruktury. To 86 zgłoszeń dziennie. Były to nie tylko awarie, ale także propozycje: modernizacji oświetlenia, zmian w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej, zmian w organizacji ruchu, wytyczenia nowych przejść dla pieszych czy ustawienia stacji rowerowych Veturilo.

Mieszkańcy stolicy coraz częściej reagują na zauważone nieprawidłowości. Co roku liczba zgłoszeń, jakie wpływają do Zarządu Dróg Miejskich za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu, zwiększa się średnio o 40 proc. W 2018 roku było to 31554, rok wcześniej 21202, a w 2016 roku 15276.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas