Czy znasz dobrze przepisy? Sprawdź się!
Masz prawo jazdy od wielu lat i sądzisz, że żadna sytuacja na drodze cię nie zaskoczy? Oto kolejny test, który pomaga zweryfikować prawdziwość takich przekonań.
Dziś kolejny quiz z przepisów ruchu drogowego. Mam nadzieję, że udzielenie prawidłowych odpowiedzi na poniższe pytania nie sprawi wam problemów, chociaż wcześniejsze testy wskazują, iż wcale nie jest to takie pewne.
Tym razem również przedstawiam pytania dotyczące zasadniczych kwestii związanych z bezpieczną jazdą. Każdy, kto ma prawo jazdy, powinien bezbłędnie na nie odpowiedzieć.
Na drugiej stronie znajdują się objaśnienia prawidłowych odpowiedzi. Życzę miłej zabawy.
Polski kierowca
Znasz dobrze przepisy? Sprawdź się!
Odpowiedzi:
Pyt.1. Na tym skrzyżowaniu dla tramwaju i samochodu wyświetlany jest sygnał zielony. O pierwszeństwie decyduje tu § 95 ust. 4 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych: Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić (...) pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakami C-12. W tym przypadku mamy do czynienia ze skrzyżowaniem o ruchu okrężnym, a zatem kierującego tramwajem nie obowiązuje wymóg ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi jadącemu prosto.
Pyt. 2. Nie ma przepisu, który nakazywałby kierującemu po skręceniu zajęcie konkretnego pasa ruchu. Istnieje zatem w tym zakresie dowolność, a wybór konkretnego pasa powinien być uzależniony od sytuacji na drodze i zamierzonego dalszego kierunku jazdy. Zdarza się, że kierujący pojazdem skręcając na skrzyżowanie zamierza wjechać na prawy pas, lecz musi zatrzymać się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym przechodzącym po przejściu. W takim przypadku inni kierujący, jadący za nim, mogą zająć pozostałe pasy ruchu ustawiając się przed przejściem w tzw. wachlarzyk. Usprawnia to przejazd przez skrzyżowanie.
Pyt. 3. Taka postawa policjanta zabrania wjazdu na skrzyżowanie, a zatem nie można w żadnym razie wjeżdżać na to skrzyżowanie i skręcać w prawo. Podniesiona ręka policjanta sygnalizuje natomiast mającą nastąpić zmianę otwartego kierunku ruchu (§ 3 ust. 1 pkt. 1 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kierowaniem ruchem drogowym).
Pyt. 4. Art. 30 ust. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi: Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto (...) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania. Wymóg ten jest niestety mało znany kierowcom i jeszcze rzadziej stosowany. W gęstej mgle najlepiej w ogóle unikać wyprzedzania, a jeśli już jest to konieczne, nadawanie krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych może być dla nadjeżdżających z przeciwka bardzo ważnym ostrzeżeniem o zbliżającym się pojeździe.
Pyt. 5. Art. 45 ust. 2 pkt. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi: zabrania się kierującemu (...) przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka. W razie zadziałania poduszki powietrznej dla pasażera spowodowałaby ona gwałtowne odrzucenie fotelika wraz z dzieckiem, a to mogłoby się stać przyczyną poważnych obrażeń małego pasażera. W niektórych samochodach istnieje możliwość wyłączenia prawej poduszki powietrznej i wówczas przewożenie dziecka w taki sposób jest formalnie możliwe, ale mimo to odradzam tę metodę, chociażby z tego względu, że o wyłączeniu poduszki można po prostu zapomnieć.
Pyt. 6. Art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi: Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Te elementy powinny być umieszczone jak najniżej, tzn. np. na butach lub dolnej części nogawek spodni. Dlaczego? Wiązki świateł mijania pojazdów skierowane są w dół, a zatem im niżej umieszczony jest element odblaskowy, tym z większej odległości zostanie on oświetlony reflektorami pojazdu i wówczas stanie się widoczny dla kierującego. Im większa jest odległość, z której dostrzeżemy pieszego, tym bezpieczniej.
Pyt. 7. Art. 26 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi: Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej. Przepis nie zawiera wymogu, by kierujący czekał, aż tramwaj odjedzie z przystanku. Oczywiście przejeżdżając w takiej sytuacji obok tramwaju należy poruszać się z minimalną prędkością, uważnie obserwować chodnik i drzwi tramwaju, być gotowym do natychmiastowego zatrzymania się.