Reklama

W piątek, 13 września rusza Rajdu Polski

Prawie dziewięćdziesiąt załóg, to rekordowa obsada, jest na liście zgłoszeń do 70. Rajdu Polski, 9. rundy ME. Impreza zostanie rozegrana w dniach 13-15 września na szutrowych trasach w rejonie Mikołajek, na starcie staną najlepsi kierowcy Europy.

Prawie dziewięćdziesiąt załóg, to rekordowa obsada, jest na liście zgłoszeń do 70. Rajdu Polski, 9. rundy ME. Impreza zostanie rozegrana w dniach 13-15 września na szutrowych trasach w rejonie Mikołajek, na starcie staną najlepsi kierowcy Europy.

Wśród nich jest Robert Kubica (Citroen DS3 RRC), lider klasyfikacji WRC-2 mistrzostw świata, prowadzący w mistrzostwach Europy Czech Jan Kopecky (Skoda Fabia S2000), wicelider Craig Breen (Peugeot 207 S2000) oraz trzeci w klasyfikacji ME, trzykrotny mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier (Peugeot 207 S2000).

W Mikołajkach wystartują, obok Kubicy, wszyscy czołowi polscy kierowcy rajdowi. Pojedzie Kajetan Kajetanowicz, który może sobie zapewnić już na Mazurach czwarty z rzędu tytuł mistrza kraju, trzykrotny zwycięzca imprezy Krzysztof Hołowczyc, Michał Sołowow, Michał Kościuszko, Tomasz Kuchar.

Reklama

"Tak silnej jak w tym roku obsady, Rajd Polski nie miał już od dawna. To zasługa ciekawych tras, doskonałej organizacji i naszej gościnności, o której nie raz wspominali zawodnicy. Jubileuszowa, już siedemdziesiąta edycja - mam nadzieję - także będzie bardzo dobrze przygotowana, zapraszamy kibiców na mazurskie trasy" - powiedział PAP dyrektor rajdu Tomasz Bartoś.

Rajd Polski rozgrywany od 1921 roku jest drugą pod względem starszeństwa imprezą motoryzacyjną w Europie. Pierwszą był Monte Carlo. Tegoroczna trasa ma w sumie ponad 650 km, w tym 230 km podzielonych na 13 odcinków specjalnych. Dwa z nich Mrągowo (25,1 km) i Biskupiec (15,5 km) to zupełnie nowe próby, które będą przejeżdżane po raz pierwszy w historii.

Cztery OS-y (dwa w sobotę i dwa w niedzielę) będą "na żywo" relacjonowane przez stację telewizyjną Eurosport. Tegoroczna impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców m.in. ze względu na start Kubicy, który po raz pierwszy od 14 lat wystąpi przed własną publicznością. Fani sportu motorowego czekają także na występ Kajetanowicza, który po raz pierwszy pojedzie Fordem Fiestą R5.

"Będę miał spore wyzwanie, Ford to inne auto niż Subaru, którym jeżdżę od pięciu lat. Mam nadzieję, że testy, jakie będziemy mieli przed rajdem, pozwolą mi choć trochę poznać nowy samochód. Konkurencja będzie bardzo silna, zdaję sobie sprawę, że wygrać w Mikołajkach będzie bardzo trudno" - powiedział Kajetanowicz, który ma na koncie dwa zwycięstwa w tej imprezie.

Także Hołowczyc uważa, że rajd zapowiada się jako bardzo trudny. "Teoretycznie znam dość dobrze trasy, ale pojadę nowym samochodem, Fordem Fiestą RRC, który jest dla mnie jedną wielką niewiadomą. Ja będę chyba najstarszy w gronie startujących, ale łatwo się nie poddam. Udział w Rajdzie Polski jest dla mnie zawsze wielkim wyróżnieniem, to najpiękniejsza impreza w kraju" - powiedział olsztynianin, który od kilku lat rywalizuje w rajdach cross-country.

Przed bardzo trudnym zadaniem stanie Michał Kościuszko, który w Rajdzie Niemiec doznał urazu kręgosłupa i musiał się z imprezy wycofać. Po badaniach okazało się, że kompresyjnemu złamaniu uległa podstawa czwartego kręgu piersiowego. Zawodnik ma założony specjalny gorset usztywniający, ale ból nie ustępuje.

"W nadchodzący weekend mamy sprawdzian, Rajd Warmiński. Jeżeli wytrzymam jego trudy, pojadę w Polskim. Jeżeli nie, być może zrezygnuję. Ale bardzo chcę wystartować. Lekarze wyrazili na to zgodę, ale ostateczną decyzję pozostawili mnie. Wszystko zależy od tego, jak się będę czuł" - powiedział Kościuszko.

Rajd Polski rozpocznie się w piątek, 13 września, odcinkiem testowym oraz kwalifikacyjnym, na którym kierowcy z list priorytetowych FIA i ERC będą walczyli o miejsca startowe. W sobotę, 14 września, odbędzie się siedem odcinków specjalnych, w tym próba sportowa na torze Mikołajki, a w niedzielę, 15 września zaplanowano kolejnych sześć OS-ów.

Na mecie w Mikołajkach pierwsza załoga pojawi się o godzinie 19.40.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy