Reklama

Tragedia przy dystrybutorze

Olej zamiast benzyny

Reklama

Pistolety do nalewania oleju napędowego na stacjach benzynowych zazwyczaj nie dadzą się włożyć do wlewów samochodów z silnikami benzynowymi.

Ale ponieważ w przyrodzie wszystko jest możliwe... Jeśli zauważymy, że zamiast benzyny wlaliśmy olej napędowy, to najlepiej nie uruchamiać silnika i od razu wezwać lawetę i odholować auto do serwisu.

Nic poważnego nie stanie się, jeśli odjedziemy spod dystrybutora. Po prostu po przejechaniu kilkuset metrów auto zatrzyma się i zazwyczaj nie da się ponownie uruchomić (zatkaniu ulegnie filtr paliwa). Wtedy pozostaje już tylko wezwać pomoc drogową.

Sama naprawa wymaga wizyty w serwisie i polega na opróżnieniu z całego układu (w tym także ze zbiornika paliwa) mieszaniny benzyny i oleju napędowego oraz dokładnym przepłukaniu go. Częścią, która może wymagać wymiany (oprócz filtra paliwa), jest katalizator. W sumie jednak, oprócz straty czasu i konieczności oczyszczenia układu paliwowego, koszty naszej nieuwagi nie są jeszcze dramatycznie wysokie. Na pewno nie tak wysokie jak pomyłka "w drugą stronę"...

Benzyna zamiast oleju

Z przyzwyczajenia, w pośpiechu... łatwo jest zatankować auto z silnikiem wysokoprężnym benzyną. I o ile jeszcze kiedyś właściciele aut z silnikiem Diesla, podczas jesienno-zimowych mrozów dolewali niewielkie ilości benzyny, co miało zapobiec zgęstnieniu oleju, to obecnie, w nowoczesnych jednostkach nawet minimalna ilość benzyny jest już katastrofą!

Szczególnie czułe są samochody wyposażone w układ wtrysku bezpośredniego z turbodoładowaniem. Olejem napędowym są smarowane bardzo precyzyjne elementy układu wtrysku paliwa. Dodanie do paliwa benzyny powoduje, że układ ten przestaje być odpowiednio smarowany. Dlatego też jeśli jeszcze na stacji zauważymy swój błąd, pod żadnym pozorem nie powinniśmy włączać silnika, tylko od razu wezwać lawetę i odstawić auto do serwisu, by usunąć mieszaninę i oczyścić cały układ.

Uruchomienie jednostki napędowej to najczęściej uszkodzenie pompy paliwowej i zniszczenie bardzo kosztownego elementu, jakim są pompowtryskiwacze. W takim przypadku ewentualna naprawa to już koszty sięgające nawet kilku tysięcy złotych!

Zjedź na pobocze.

Dowiedz się więcej na temat: układ | auto | tragedia | paliwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama