Reklama

Światła dzienne są już obowiązkowe

Od 7 lutego wszystkie sprzedawane w UE nowe samochody osobowe muszą być wyposażone w automatyczne światła dzienne.

Weszła w życie dyrektywa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach we wszystkich krajach UE.

Światła takie włączają się automatycznie przy zapaleniu silnika. Dzięki temu nie trzeba używać świateł mijania, które - w braku świateł dziennych - są obowiązkowe przez cały rok w Polsce i wielu innych krajach UE. W porównaniu ze światłami mijania, światła dzienne zużywają zaledwie 25-30 proc. energii, a jeśli używa się nowoczesnej technologii LED, to oszczędność prądu wynosi dalsze 10 proc.

Komisja Europejska przekonuje, że taki rodzaj oświetlenia pozwoli zredukować liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, zapewniając jednocześnie większą efektywność energetyczną.

Reklama

KE popiera obowiązek jazdy na światłach w dzień przez cały rok, twierdząc, że zwiększa to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Według różnych dostępnych badań, zmniejsza to liczbę wypadków w dzień o 5 do 15 proc., a wypadków z udziałem motocykli nawet o 30 proc. Według szacunków polskiego Instytutu Transportu Samochodowego w Polsce obowiązek używania świateł w dzień przez cały rok zmniejsza liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20 proc. W 2009 r. (najnowsze dostępne dane) na drogach UE zginęło 35 tys. osób.

Światła dzienne różnią się od świateł mijania przeznaczonych do oświetlenia drogi; świecą wprost na nadjeżdżające pojazdy, rowerzystów albo pieszych, ale słabym światłem. Wraz z zapadnięciem zmroku mają być przełączane na zwykłe światła automatycznie albo ręcznie. Uwaga - światła dziennie służą do jazdy w dzień tylko kiedy są dobre warunki. W czasie deszczu czy mgły trzeba używać świateł mijania.

Poza Polską, cały rok na wszystkich drogach kierowcy muszą jeździć na światłach m.in. w Danii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Słowacji, a także Norwegii. Kraje nordyckie były zresztą pionierem wprowadzonego w poniedziałek w całej UE rozwiązania - od lat większość aut sprzedawanych w tych krajach wyposażona jest w automatyczne światła dzienne. W niektórych krajach obowiązek istnieje na obszarach niezabudowanych, zaś w innych - w okresie jesienno-zimowym.

Od 7 lutego światła dzienne muszą być obowiązkowo montowane w samochodach osobowych i dostawczych; za półtora roku także w ciężarówkach i autobusach.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: nowe samochody | światła dzienne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy