Śmierdzi ci w aucie?

Nieodpowiedni zapach wewnątrz samochodu może zwiększać ryzyko wypadków! Prowadząc powinno się unikać zapachu rumianku, jaśminu i lawendy, najlepiej zastępując je aromatem mięty, cynamonu, kawy lub cytryny.

- Węch jest jednym z najbardziej wrażliwych i czułych zmysłów bezpośrednio wpływającym na emocje i ogólne samopoczucie. Nie wolno ignorować elementów, które mogą mieć wpływ na komfort jazdy - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Do takich elementów należy między innymi zapach, który nie powinien drażnić i odwracać uwagi od tego, co dzieje się na drodze.

Choć poziom wrażliwości jest u każdej osoby inny, najlepiej, aby w samochodzie dominowały zapachy bezpieczne, tzn. świeże i delikatne, takie jak np. zapach bryzy morskiej czy mięty. Ten ostatni wpływa szczególnie pozytywnie na wzrost koncentracji, łagodząc jednocześnie uczucie rozdrażnienia i zmęczenia. Zapach jaki unosi się wewnątrz samochodu ma wpływ na koncentrację i nastrój kierowcy. Nieodpowiedni może prowadzić do irytacji skutkującej agresywnym i niebezpiecznym stylem jazdy. Może też wywołać przeciwną reakcję i przyczynić się do zbyt dużego odprężenia - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Reklama

Niesprzyjające jeździe samochodem są zapachy jedzenia, np. pozostawionych opakowań po hamburgerach. Dlatego ważne jest, aby dbać o zachowanie czystości w aucie. Wewnątrz nie powinno się zostawiać niczego, co może ulec zepsuciu i skutkować przykrym zapachem, który niejednokrotnie jest trudny do zneutralizowania. Z elementów plastikowych wewnątrz auta należy - podobnie jak w przypadku mebli w mieszkaniu - regularnie wycierać kurz. Tapicerkę siedzeń należy odświeżać specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, szczególnie jeśli autem często podróżują dzieci i zwierzęta. Dla większego komfortu warto od czasu do czasu oddać auto do myjni na kompleksowe czyszczenie i odświeżenie wnętrza.

Zapachy sprzyjające jeździe samochodem:

Mięta i cynamon - zmniejszają uczucie irytacji.

Cytryna i kawa - poprawiają poziom koncentracji, ułatwiają czyste myślenie.

Morska bryza - działa relaksująco i uspokajająco.

Zapachy, których należy unikać w aucie:

Rumianek, jaśmin, lawenda - używane w większości kwiatowych odświeżaczy powietrza - są stosowane przy leczeniu bezsenności i mogą powodować nadmierne odprężenie.

Zapachy leśne - mogą działać zbyt odprężająco, nie są polecane osobom cierpiących na katar sienny

Zapach świeżego chleba - może wywoływać irytację, uczucie głodu, a przez to obniżenie koncentracji kierowcy.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów, oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

Dowiedz się więcej na temat: zapachy | zapach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy