Reklama

Rowerem prawą stroną

Przepisy drogowe dla miłośników dwóch kółek mają zostać zmienione. Jednym z przywilejów, który dostaną rowerzyści, jest np. pierwszeństwo przed samochodami na skrzyżowaniu.

Nowe przepisy pozwalają rowerzystom na wyprzedzanie stojących w korku samochodów prawą stroną. Choć teraz jest to niedozwolone, rowerzyści nagminnie wykonują ten manewr. Inne regulacje nakazują kierowcom, by skręcając w prawo, przepuszczali jadących ścieżką rowerową.

Cykliści mogliby też korzystać z chodników, ale tylko w razie niepogody. Innym udogodnieniem byłoby zezwolenie na przewożenie dzieci w przyczepkach. Powinny się też pojawiać pasy dla rowerów na jezdniach. - Trzeba zwiększać ruch rowerowy, bo to nie jest tylko przyjemność. Powinniśmy robić wszystko, żeby społeczeństwo, szczególnie w dużych miastach, dojeżdżało rowerami do pracy - tłumaczy posłanka Platformy Ewa Wolak.

W nowelizacji ustawy nie ma natomiast ani słowa o obowiązkowych kaskach, np. dla dzieci czy o kamizelkach odblaskowych. Posłowie twierdzą, że w krajach, w których wprowadzono taki obowiązek, spadła liczba użytkowników rowerów.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: rowerzyści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje