Reklama

Ręka Kubicy sprawna dopiero za rok?

"Było ryzyko, że Kubica straci dłoń, ale udało się tego uniknąć. Operacja była bardzo skomplikowana. Pełną sprawność ręki Kubica może odzyskać w ciągu roku" - powiedział po zakończeniu operacji Igor Rossello.

Operacja Roberta trwała 7 godzin! Zabieg przeprowadzany w szpitalu Pietra Liguera miał na celu przywrócenie sprawności prawej dłoni polskiego kierowcy.

Reklama

Lekarzom udało się poskładać pogruchotane kości oraz przywrócić ciśnienie krwi. Aktualnie trwają wysiłki mające na celu pozszywanie mięśni i ścięgien prawej dłoni. Dłoń, częściowo zmiażdżona, została unaczyniona, a złamania, między innymi nogi zostały nastawione.

Dopiero za kilka dni będzie wiadomo, czy dłoń będzie władna i odzyska pełną sprawność. Operację przeprowadziły dwa zespoły chirurgów. Obecnie Polak znajduje się na oddziale reanimacji.

***

Robert Kubica, najsłynniejszy polski kierowca, jeżdżący w Formule 1, uległ w niedzielę rano poważnemu wypadkowi w rajdzie we Włoszech.

Jak poinformował jego zespół Lotus Renault, doznał wielomiejscowych złamań prawej ręki i nogi oraz uszkodzenia kości dłoni. Aktualnie jest operowany.

Kubica jest pierwszym Polakiem startującym w mistrzostwach świata Formuły 1. Największym dotychczas jego sukcesem jest zwycięstwo w wyścigu o Grand Prix Kanady w 2008 roku.

Urodził się 7 grudnia 1984 roku w Krakowie; sportową karierę zaczynał od wyścigów gokartów. Pierwszy raz usiadł za kierownicą jako sześciolatek, cztery lata później był już mistrzem Polski juniorów.

W wieku 13 lat wyjechał do Włoch, gdzie zaczął startować w wyścigach regionalnych. Rok później został mistrzem Włoch juniorów i wicemistrzem Europy. Później dwa razy triumfował w prestiżowych zawodach w Monako, które są uważane za F1 dla kartingu.

Po zakończeniu startów gokartami, w 2001 roku Kubica przeszedł do Formuły Renault 2000 Eurocup. Później startował w wyścigach Formuły 3; w 2004 roku zajął w klasyfikacji generalnej siódme miejsce.

Największe sukcesy zaczął święcić od początku 2005 roku, gdy przeszedł do Formuły World Series by Renault jako pierwszy kierowca baskijskiego zespołu Epsilon Euskadi. Świetna jazda przez cały sezon dała efekty - Polak 2 października w wyścigu na torze w portugalskim Estoril zajął drugie miejsce i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej kierowców. W 2006 roku zadebiutował w F1 w wyścigu w Grand Prix Węgier w zespole BMW-Sauber.

10 czerwca 2007 roku podczas GP Kanady miał groźny wypadek. Wypadł z toru na prawe pobocze na 27. okrążeniu; pod koniec długiego łuku roztrzaskał bolid o betonową barierę przy prędkości około 230 km/h.

Po odbiciu koziołkując przeleciał na drugą stronę toru i po raz kolejny uderzył w bandę. Na szczęście wyszedł z wypadku bez żadnych poważniejszych obrażeń, miał jedynie lekkie wstrząśnienie mózgu i skręconą kostkę. Rok później 8 czerwca 2008 roku wygrał wyścig GP w Montrealu odnosząc pierwsze zwycięstwo w F1 dla teamu BMW-Sauber.

W sezonie 2010 przeszedł z BMW-Sauber do ekipy Renault (zastąpił we francuskim teamie mistrza świata Hiszpana Fernando Alonso), dla której wywalczył w klasyfikacji generalnej ósme miejsce. Robert Kubica jest wielkim fanem rajdów samochodowych. Po podpisaniu kontraktu z Renault wystartował w kilku rajdach podczas przerwy zimowej między sezonami 2009 i 2010.

W sezonie 2010 również wziął udział w kilku rajdach w barwach Renault. Między Grand Prix Chin, a w Hiszpanii wystartował w dwóch rajdach. W Rally 1000 Miglia był 35. w klasyfikacji generalnej i szósty w swojej klasie, a w Rally del Taro ósmy w klasyfikacji generalnej i pierwszy w swojej klasie.

W przerwie pomiędzy Grand Prix Japonii i Korei wystartował w Rajdzie Lazurowego Wybrzeża, zaliczanego do mistrzostw Europy, gdzie był trzeci w klasyfikacji generalnej.

W niedzielę uległ wypadkowi podczas rajdu Ronde di Andora, jadąc Skodą Fabią S2000 Evo 2.

Wypadek Kubicy! Czy to koniec kariery w F1?

Zdjęcia z akcji ratunkowej

Film z wczorajszego odcinka testowego rajdu Ronde di Andora

Robert Kubica tuż przed startem

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kierowca | nogi | wypadek | agencja | kierowcy | auto | andora | robert | Robert Kubica

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje