Reklama

Pierwszy taki saab

Okazuje się, że wszystkie marki, którym po głośnych przejęciach przez Hindusów czy Chińczyków wróżono rychły koniec, radzą sobie na światowej scenie coraz lepiej.

Land Rover i Jaguar przeżywają prawdziwy rozkwit a Volvo wprowadziło na rynek długo wyczekiwany model S60.

Reklama

Świetnie radzi sobie również Saab, którego pakiet większościowy jest obecnie w rękach firmy Spyker. Pod holenderskim dowództwem Szwedzi porozumieli się ostatnio z BMW w sprawie dostaw 1,6 litrowych, doładowanych jednostek napędowych, prowadzą też rozmowy nad udostępnieniem przez Niemców płyty podłogowej nowego mini, na której powstawać miałby nowy model 92.

To jednak nie koniec. Przedstawiciele Saaba poinformowali również, że do produkcji seryjnej wchodzi właśnie zapowiadany od kilku lat SUV o nazwie 9-4X. Adresowany głównie do amerykańskich klientów marki model powstał przy współpracy z General Motors. Pierwsze jeżdżące prototypy zaprezentowano w 2008 roku.

Producent nie ujawnił jeszcze wszystkich danych technicznych, ale wiadomo już, że do wyboru będzie jedna z dwóch jednostek napędowych. Większa - V6 - o pojemności 3,0 l rozwija 265 KM i 223 Nm momentu obrotowego. Silnik, który montowany jest również w cadillacu SRX zapewniać ma sprint do setki w czasie 9 sekund i prędkość maksymalną 210 km/h. Nieco lepszymi osiągami może się pochwalić mniejsza, doładowana jednostka 2,8 V6 turbo, która często gościła już pod maską saabów (silnik ten stosowany jest również w oplu insigni). W 9-4X motor rozwijać ma 300 KM (298 Nm) i rozpędzać auto do setki w 8,3 s. (Vmax 230 km/h).

Najszybsze wersje - aero - otrzymają w standardzie aktywne zawieszenie. Każdy egzemplarz 9-4X wyposażony będzie również w napęd na cztery koła XWD oraz aktywny tylny dyferencjał.

Auto zostanie oficjalnie zaprezentowane już w przyszłym miesiącu, na salonie samochodowym w Los Angeles. W maju przyszłego roku samochód pojawi się w amerykańskich salonach marki. W Europie będzie go można kupić w sierpniu.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: saab

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje