Reklama

Od lipca po centrum 30 km/h. Uważasz, że to ok?

Od lipca samochody w ścisłym centrum Poznania będą mogły jeździć najwyżej 30 km na godzinę. Ma to poprawić bezpieczeństwo ruchu, ułatwić poruszanie się rowerzystom i pieszym.

W czwartek zaprezentowano dziennikarzom plan zmian w organizacji ruchu. Początkowo strefa obejmie tylko ścisłe centrum miasta między ulicami Św. Marcin, Solną oraz al. Niepodległości i al. Marcinkowskiego, później do 2013 roku strefa zostanie rozszerzona do granic tzw. I Ramy Komunikacyjnej obejmującej całe centrum Poznania - poinformował Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Na wszystkich ulicach w tej strefie pojawią się kontrpasy dla rowerzystów, zmniejszona zostanie liczba miejsc postojowych i przebudowane skrzyżowania. Celem wprowadzenia "strefy 30" jest podniesienie bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim ograniczenie liczby wypadków drogowych, zmniejszenie różnicy prędkości pomiędzy rowerzystami i samochodami, zwiększenie liczby ulic przyjaznych dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Reklama

Dzięki strefie w istotny sposób ma poprawić się również bezpieczeństwo oraz komfort ruchu pieszego. Likwidacja części stanowisk postojowych przed skrzyżowaniami pozwoli na poprawę wzajemnej widoczności pieszych i samochodów. Wolniej jadącym kierowcom będzie łatwiej zatrzymać się przed przejściami dla pieszych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje