Reklama

Coraz mniej polskich autobusów

Od stycznia do września tego roku produkcja autobusów w Polsce spadła, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, o 21,86 proc. do 2738 egzemplarzy - poinformował w czwartek Aleksander Kierecki z firmy JMK analizy rynku transportowego.

Jego zdaniem, tak fatalne wyniki zawdzięczamy spadkowi koniunktury na europejskim rynku, a także niskiej sprzedaży autobusów w Polsce. W ciągu 9 miesięcy br. fabryki zlokalizowane w naszym kraju wyeksportowały łącznie 2304 autobusy. To aż o 24,33 proc. mniej niż przed rokiem. Spadła także, o 6,25 proc. do 615 autobusów, sprzedaż tych pojazdów krajowym przewoźnikom (oprócz autobusów wytworzonych w Polsce kupowano u nas także pojazdy zbudowane za granicą).

Najwięcej autobusów w Polsce w tym roku wytworzyła firma MAN Bus - 908 egzemplarzy, o 32,9 proc. mniej niż przed rokiem.

Reklama

Wiceliderem jest Solaris Bus & Coach, który w ciągu trzech kwartałów br. wyprodukował 628 autobusów (o 17,9 proc. mniej niż przed rokiem) oraz 48 trolejbusów.

Trzecie miejsce w rankingu zajęło Volvo Polska, z produkcją 603 autobusów, o 4,86 proc. większą niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Czwarte miejsce w grupie największych producentów autobusów w Polsce zajmuje Scania Production Słupsk, która zmontowała 386 pojazdów, o 15,1 proc. mniej niż przed rokiem.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama