Reklama

Co kryje numer VIN?

Dane zawarte w numerze VIN przydają się nie tylko w chwili rejestracji samochodu.

VIN to skrót od Vehicle Identification Number (numer identyfikacyjny pojazdu). Jest oznaczeniem unikalnym, przypisywanym indywidualnie dla każdego wyprodukowanego egzemplarza samochodu.

Reklama

Jak sama nazwa wskazuje, VIN pełni rolę identyfikacyjną, a zatem ma kluczowe znaczenie w chwili rejestracji pojazdu, transakcji kupna sprzedaży ale nie tylko. Sprawdzanie numeru VIN odbywa się m.in. podczas okresowego badania technicznego pojazdu, kiedy to diagnosta weryfikuje zgodność dowodu rejestracyjnego z pojazdem i wprowadza go do swojej bazy danych.

VIN kontrolowany bywa też przez policję w celu sprawdzenia, czy samochód nie znajduje się w bazie pojazdów skradzionych. Ponadto numer przydaje się do identyfikacji właściwych części zamiennych - w ASO na podstawie VIN precyzyjnie dobiera się części zamienne, a w sklepach niezależnych może on być wręcz niezbędną informacją uzupełniającą (czasem wymagany jest też numer silnika pojazdu).

Każdy producent samochodów umieszcza numer VIN w indywidualnie wybranym przez siebie miejscu. Najczęściej znajduje się on w okolicy podszybia (górna część przegrody czołowej), pod pokrywą silnika, w okolicy przedniego fotela pasażera (pod klapką w pobliżu górnego mocowania kolumny McPhersona, czy w bagażniku. Numer VIN może być powtórzony także w innych miejscach dla celów informacyjnych.

W większości modeli amerykańskich i wybranych europejskich (np. nowszych renault lagunach), dodatkowa plakietka z VIN-em znajduje się pod przednią szybą. W niektórych autach plakietka z numerem bywa umieszczana dodatkowo na słupku środkowym (widać ją po otwarciu drzwi) lub w bagażniku (w okolicy koła zapasowego). Numer VIN znajduje się także w książce serwisowej pojazdu, karcie pojazdu oraz oczywiście w dowodzie rejestracyjnym.

tygodnik "Motor"

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nie | VIN

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje