Reklama

Autostradowe opłaty niezgodne z konstytucją

Prawnik z Poznania dowodzi: przepisy, na podstawie których musimy płacić za przejazdy autostradami, są niezgodne z konstytucją.

Do takich wniosków doszedł Artur Igliński - adwokat z Poznania. W wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" stwierdził on, że: "O tym, na których drogach w Polsce mamy płacić za przejazd, mówi m.in. rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych. Wydano je na podstawie ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym z 1994 r. Tyle że w ustawie zabrakło wytycznych do tego rozporządzenia. A jeżeli brak jest wytycznych do aktu wykonawczego, to został on wydany na niekonstytucyjnej podstawie".

Co ważne, a argumenty Iglińskiego zdają się potwierdzać konstytucjonaliści. Prof. Piotr Wieczorek przyznał "Gazecie Wyborczej", że cytowany przez prawnika z Poznania fragment ustawy "budzi wątpliwości"...

Reklama

GDDKiA zapewnia jednak, że regulacje nie budziły wątpliwości prawników resortu transportu.

Sprawę mógłby rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny. Gdyby np. ktoś wystąpił do sądu o zwrot poniesionych opłat, a ten zwróciłby się do TK z pytaniem o zgodność z konstytucją kwestionowanego przepisu.

Póki co obowiązuje domniemanie jego konstytucyjności i kierowcy nadal codziennie będą zostawiać miliony złotych na autostradowych bramkach.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Niezgodna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje