Ostatni wyprodukowany Polonez odzyska swój blask

​22 kwietnia 2002 roku wyprodukowano ostatni polski samochód osobowy. Był to Polonez w wersji kombi.

Polonez został zaprezentowany w 1977 roku, a oficjalnie produkcja seryjna rozpoczęła się w maju 1978 roku. Systematycznie modernizowany model przetrwał w produkcji niemal ćwierć wieku, w tym czasie w FSO na Żeraniu powstało ponad 1,06 mln egzemplarzy Poloneza, a szczyt jego popularności przypadł na lata 90. ubiegłego wieku.

Ostatni wyprodukowany FSO Polonez

Ostatnim w historii wyprodukowanym Polonezem było niebieskie kombi. Wówczas nikt jeszcze nie wiedział, że niebieski Polonez, który 22 kwietnia 2002 roku powstał na Żeraniu jest ostatnim polskim samochodem osobowym...

Ostatni Polonez nie trafił na rynek, ale został za darmo przekazany jednej z warszawskich fundacji charytatywnych. Po kilku latach trafił do kolejnej, ale cały czas posiadał oryginalne naklejki, które jasno identyfikowały go, jako ostatni egzemplarz Poloneza w historii.

Reklama

Polonez uratowany. Właśnie przechodzi remont

W końcu auto zostało "porzucone" przy ulicy z kartką "na sprzedaż". Przypadkiem zainteresowani się nim fani modelu, w efekcie Polonez pojawił się w Muzeum Motoryzacji i Techniiki w Opaczy Kolonii.

Następnie Polonez trafił do Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie, które kilka dni temu poinformowało, że rozpoczyna kompleksowy remont.

Jak widać, Polonez wymaga sporego nakładu pracy, całkowicie odbudować trzeba będzie np. progi samochodu. Muzeum chce zakończyć remont do kwietnia, tak by ostatni egzemplarz odzyskał swój blask na swoje 21. urodziny.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polonez
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy