​Najstarszy samochód w Niemczech ma 130 lat! Właśnie przeszedł przegląd

Prawdopodobnie najstarszy samochód w Niemczech przeszedł właśnie przegląd TUV. Czy był on jednak tak rygorystyczny jak dla nowych samochodów?

Blisko 130-letni Benz Victoria z numerem seryjnym 99 to najprawdopodobniej najstarszy, wciąż jeżdżący samochód w Niemczech. Nie ma pasów bezpieczeństwa, kierunkowskazów, jest wyposażony w świeczniki zamiast zwykłych świateł i rozpędza się maksymalnie do 30 km/h. Napędza go jednocylindrowy silnik o pojemności trzech litrów i mocy 3 KM. Kieruje się nim za pomocą prostej, a nie okrągłej kierownicy.

Benz Victoria Bardziej przypomina powóz z silnikiem zamiast zaprzęgu konnego, ale to właśnie ten pojazd jest powszechnie uznawany za pierwszy samochód na świecie. 

Reklama

Prawdopodobnie pierwszy mandat za prędkość na świecie

Według muzeum samochodowego PS-RAM oraz danych pochodzących z TUV samochód został zbudowany w 1894 roku i sprzedany przez samego Carla Benza biznesmenowi Alexandrowi Gutermannowi. Pewne plotki mówią nawet o tym że Gutermann był miłośnikiem szybkiej jazdy i jako pierwszy na świecie został ukarany mandatem za prędkość. Stało się to w 1895 roku, a kierowca musiał zapłacić 3 marki. Tak się przechodzi do historii!

Odnaleziony i ponownie zarejestrowany

Według danych muzeum samochód należał do rodziny Gutermannów przez cztery generacje, a później ślad po nim zaginął. Stojący w magazynie muzeum automobil ponownie odkrył Karl-Heinz Rehkopf i w 2019 Benz Vitoria został ponownie zarejestrowany. Pojazd jest całkowicie sprawny i regularnie bierze udział w imprezach dla zabytkowych samochodów.

Przeszedł przegląd ale wymagania były łagodniejsze

Niemiecki TUV jest uważany za jedno z najbardziej rygorystycznych badań technicznych w Europie. Gdyby Benz Victoria miał przejść typowe dla innych samochodów badanie TUV, nie miałby szans na ponowny wyjazd na drogę. 

Jednak w stacji diagnostycznej w Einbeck w regionie Norheim, diagnosta Thorsten Rinke przeprowadził specjalne badanie techniczne dla samochodów zabytkowych i udzielił wiekowemu Benzowi pozwolenia na jazdę po drogach publicznych.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy