Sobiesław Zasada jedzie Maluchem do Turynu dla uczczenia ważnej rocznicy

Sobiesław Zasada, żywa legenda polskich rajdów, wyruszył z Bielska-Białej do Turynu za kierownicą Fiata 126p. Razem z nim jedzie w sumie 12 załóg, które pokonają trasę liczącą 1500 km, dla uczczenia 50-lecia Małego Fiata.

Zasada i Bielak w Fiacie 126p - powtórka z Monte Carlo

W samo południe w sobotę 9 lipca z rynku w Bielsku-Białej wyruszyła kawalkada Fiatów 126p w ramach "Wielkiej Wyprawy Fiatami 126p z okazji 50-lecia produkcji modelu we Włoszech". 32 zawodników w 12 autach ma dojechać do Turynu w ciągu 4 dni.

Na rynku w Bielsku-Białej załogi żegnał m.in. poseł Przemysław Drabek w imieniu Ministra Infrastruktury, wiceprezydent miasta Adam Ruśniak oraz fani Małych Fiatów.

Załoga Zasada/Bielak jedzie Fiatem 126p z 2000 roku z limitowanej do 1000 sztuk ostatniej serii Happy End, który Zasada kupił dla jednego ze swoich wnuków. W aucie tym, mającym przebieg zaledwie 648 km, wymieniono wszystkie elementy gumowe oraz opony.

Zabytkowe Maluchy w historycznej wyprawie

Reklama

Wyprawa o długości 1457 kilometrów w jedną stronę, zorganizowana została przez Automobilklub Krakowski, grupę fanów Małych Fiatów "126Hooligans" oraz miasto Bielsko-Biała. Trasa przebiegać będzie m.in. przez Wiedeń i Bergamo, a finisz odbędzie się w fabryce Fiata w Turynie. Zawodnicy mają osiągnąć cel 12 lipca, dziennie przejeżdżając średnio 365 kilometrów. Pierwszego dnia mają dojechać do Wiednia (363 km). Wyprawie towarzyszą dwa auta serwisowe

W sumie w 50-letniej historii wyprodukowano ponad 4,6 miliona "Maluchów", z czego 3,3 miliona w polskich zakładach w Bielsku i w Tychach. Ostatni Fiat 126p zjechał z taśmy produkcyjnej tyskiej fabryki 22 września 2000 roku.

***

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy