Renault Espace

Renault Espace przez blisko cztery dekady jest jednym z flagowych przedstawicieli francuskiego potentata motoryzacyjnego.
Renault Espace - najważniejsze informacje
Renault Espace piątej generacji. Na 2023 rok planowany jest SUV Espace szóstej generacji. /materiały prasowe

Renault Espace - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1984

Renault Espace przez blisko cztery dekady jest jednym z flagowych przedstawicieli francuskiego potentata motoryzacyjnego.

Renault Espace – informacje podstawowe

Swój motoryzacyjny żywot Renault Espace zaczął w roku 1984 jako minivan klasy średniej. Od tego momentu przeszedł niezwykłą ewolucję, która uczyniła z niego crossover wyższej klasy. 

Historia Renault Espace

Renault Espace wyszedł spod ręki projektanta Fergusa Pollocka. Choć Brytyjczyk pierwsze szkice poczynił już w 1976 roku, to samochód zadebiutował dopiero 8 lat później, a stało się to dzięki współpracy dwóch francuskich firm – Renault i Matry. 

Szefowie obu przedsiębiorstw odbyli w 1982 roku podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapałali miłością do charakterystycznych vanów. Po powrocie do Europy postanowili stworzyć samochód, który mógłby przenieść cząstkę USA do Europy.

Renault Espace – generacje 

Pierwsza generacja Renault Espace była produkowana w latach 1984-1991. Auto było wozem z segmentu minivan, wyposażonym w pięć drzwi, pięciodrzwiową manualną skrzynię biegów i napęd na przednią oś. 

Druga generacja Renault Espace ujrzała światło dziennie w marcu 1991 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Zawieszenie zaczerpnięto z modelu Renault 25. Produkcję zakończono w 1997 roku. 

Co ciekawe, w 1995 roku, z okazji 10-lecia, Renault Espace, zaprezentowano wersję… F1 Espace, który generował aż 700 KM. Powstały zaledwie dwa egzemplarze pojazdu.

Trzecia generacja Renault Espace była produkowana w latach 1996-2002. Tym razem sprzedano aż 365 200 egzemplarzy!

Czwarta generacja Reanult Espace była produkowana od 2002 do 2014 roku. Był to pierwszy model skonstruowany tylko i wyłącznie przez Renault. Samochód był trzykrotnie modernizowany: w 2006, 2010 i 2012 r.

Piąta generacja Renault Espace była produkowana w latach 2014-2022, a zaprezentowano go w 2014 roku podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu. Ta odsłona to zupełna rewolucja – Espace z minivana przeistoczył się w crossovera wyższej klasy. 

Na 2023 rok planowana jest premiera Renault Espace szóstej generacji. Będą to 5- i 7-osobowy SUV. 

Renault Espace – dane techniczne 

Niemal wszystkie odsłony Renault Espace charakteryzują się napędem na przednią oś i stosowano w nich zarówno skrzynie (5- i 6-biegowe). Renault Espace na przestrzeni swojej historii był wyposażony w silniki benzynowe i wysokoprężne o pojemności od 1.9 l do 2.2 l – przedział ich mocy to od 88 do 225 KM. 

Renault Espace - Wiadomości

 • Renault Rafale. Kolejna nowość w segmencie SUV-ów

  Renault Rafale. Kolejna nowość w segmencie SUV-ów

  Wtorek, 16 maja (13:46)
  Renault Rafale - tak będzie nazywał się nowy SUV francuskiej marki, który zadebiutuje już w czerwcu. Będzie to największy model, pozycjonowany w segmencie D, powyżej kompaktowego Australa...
 • Nowe Renault Espace to już nie minivan. To Austral na sterydach

  Nowe Renault Espace to już nie minivan. To Austral na sterydach

  Wtorek, 28 marca (08:35)
  Renault zaprezentowało wyczekiwaną szóstą generację modelu Espace – jednego z najbardziej rozpoznawalnych samochodów francuskiego producenta. Nowość uzupełnia ofertę marki w segmencie...
 • Renault Espace nowej generacji na pierwszych ilustracjach

  Renault Espace nowej generacji na pierwszych ilustracjach

  Wtorek, 14 lutego (13:14)
  ​Niespełna miesiąc temu Renault zaskoczyło ogłoszeniem powrotu na rynek modelu Espace. Teraz francuski koncern ujawnił kolejne informacje na temat nowej generacji tego pojazdu.
 • Reklama

 • To nie koniec Renault Espace. Nowa generacja jest już bardzo blisko

  To nie koniec Renault Espace. Nowa generacja jest już bardzo blisko

  Wtorek, 24 stycznia (12:16)
  ​Renault ogłosiło, że już wiosną zaprezentuje kolejną generację modelu Espace. To spora niespodzianka, bo wcześniejsze doniesienia mówiły o całkowitym wycofaniu się francuskiego...
 • Renault Espace nie spełnia norm emisji spalin?

  Renault Espace nie spełnia norm emisji spalin?

  Wtorek, 24 listopada 2015 (17:17)
  Testy wykazały, że emisja tlenku azotu w samochodzie Renault Espace z silnikiem Diesla 1,6 dCi 25-krotnie przekracza normę Euro-6 - poinformowała we wtorek w oświadczeniu niemiecka grupa...
 • Kevin Spacey w nowej roli. I z nowym samochodem

  Kevin Spacey w nowej roli. I z nowym samochodem

  Poniedziałek, 13 kwietnia 2015 (14:34)
  Wygląda na to, że Renault pozazdrościło jednemu z popularnych w Polsce banków. Francuzi poinformowali właśnie, że nowym ambasadorem marki został Kevin Spacey.
 • Reklama

 • Renault Espace i Kadjar z tabletami i system R-Link 2

  Renault Espace i Kadjar z tabletami i system R-Link 2

  Poniedziałek, 13 kwietnia 2015 (09:22)
  Francuski koncern Renault zaprezentował na poznańskich targach motoryzacyjnych dwie polskie premiery - modele Espace i Kadjar. Oba samochody wyposażone są w system multimedialny R-Link 2,...
 • Nowe Renault Espace wycenione

  Nowe Renault Espace wycenione

  Czwartek, 22 stycznia 2015 (13:31)
  ​Znamy już polskie ceny Renault Espace nowej generacji. Za samochód trzeba będzie zapłacić przynajmniej 119 tys. zł.

Renault Espace - Zdjęcia