Kia Rio

Kia Rio plasuje się pomiędzy segmentem B a C. Model bywa też klasyfikowany jako subkompakt. Niezależnie od przyjętej klasyfikacji Kia Rio to pojemny, praktyczny i trwały pojazd. Nowsze generacje zyskały ciekawy i wyrazisty design.
Kia Rio - najważniejsze informacje
Kia Rio to dość wyrośnięty przedstawiciel segmentu B. /materiały prasowe

Kia Rio - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1999

Kia Rio plasuje się pomiędzy segmentem B a C. Model bywa też klasyfikowany jako subkompakt. Niezależnie od przyjętej klasyfikacji Kia Rio to pojemny, praktyczny i trwały pojazd. Nowsze generacje zyskały ciekawy i wyrazisty design.

Historia Kii Rio

Kia Rio weszła na rynek w 1999 roku jako następca modelu Pride. Obecnie w salonach można kupić czwartą generację modelu. Na przestrzeni lat Kia Rio była oferowana w różnych wersjach nadwozia z trzema, czterema lub pięcioma drzwiami. Konkurenci modelu to m.in.: Renault Clio, Skoda Fabia, Toyota Yaris i Volkswagen Polo.

Kia Rio – generacje

Pierwsza odsłona modelu została zaprezentowana w 1999 roku jako pięciodrzwiowe kombi. Stylistyka samochodu charakteryzowała się obłymi kształtami. W 2001 roku zaprezentowano czterodrzwiową wersję sedan. Rok później przeprowadzono lifting modelu, który przyniósł dość znaczne zmiany stylistyczne przodu pojazdu.

Druga generacja Kii Rio miała premierę w 2005 roku. Zrezygnowano z wersji kombi na rzecz pięciodrzwiowego hatchbacka. Lifting drugiej odsłony Kii Rio przeprowadzono w 2009 roku.

W 2011 roku wprowadzono na rynek trzecią generację modelu Rio. Stylistyka pojazdu nabrała dynamiki dzięki zadartej linii nadwozia, pokaźnemu słupkowi C oraz dużym lampom przednim i tylnym. Trzecia odsłona jako jedyna w historii modelu była oferowana także jako trzydrzwiowy hatchback.

Czwarta generacja, zaprezentowana w 2016 roku, powróciła do klasycznej oferty wersji nadwozia: pięciodrzwiowego hatchbacka i czterodrzwiowego sedana. Stylistyka najnowszej odsłony modelu Rio jest kontynuacją designu poprzednika, w porównaniu do którego auto stało się większe i przestronniejsze. Na liście wyposażenia dodatkowego pojawił się m.in. duży ekran dotykowy umieszczany na konsoli środkowej.

Kia Rio – dane techniczne

Wszystkie wersje Kii Rio były produkowane z napędem na przednie koła, przenoszonego za pomocą manualnych skrzyń biegów o 5 lub 6 przełożeniach. W niektórych wersjach oferowana automatyczne przekładnie o 4, 6 lub 7 biegach.

W palecie silników dominują wolnossące jednostki benzynowe o pojemności od 1,2 do 1,6 l, które generują moc od 75 do 125 KM. Czwarta generacja modelu Rio jest sprzedawana z litrową turbodoładowaną jednostką o mocy 100–120 KM.

Turbodoładowane silniki wysokoprężne występowały w dwóch wariantach pojemności: 1,1 oraz 1,5. Mniejsza jednostka generowała 75 KM natomiast większa 90 KM. W czwartej generacji modelu Rio zrezygnowano z silników diesla.

Kia Rio – opinie kierowców

Model Rio to dość wyrośnięty przedstawiciel segmentu B, który zbiera pochwały za przestronne wnętrze i całkiem pojemny bagażnik, a nowsze generacje także za wyrazisty design. Trzecia i czwarta odsłona modelu to bardzo dopracowane samochody, które dzielnie stawiają czoła europejskiej konkurencji. 

Wszystkie generacje Kii Rio są chwalone za trwałość i bezawaryjność. Wynika to poniekąd ze stosunkowo prostej konstrukcji modelu. Powłoka lakiernicza jest dość miękka i podatna na zarysowania. Niektóre elementy wyposażenia wnętrza nie grzeszą wysoką jakością.

Kia Rio - Wiadomości

 • Koreański producent wycina model z europejskiej gamy. O jedną Kię mniej

  Koreański producent wycina model z europejskiej gamy. O jedną Kię mniej

  Piątek, 10 lutego (14:54)
  Jeszcze w tym roku w Europie zakończy się sprzedaż miejskiego modelu Kii – Rio. Chętnym na zakup niewielkiego auta do miasta zostanie malutkie Picanto oraz Stonic.
 • Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy w WORD w Polsce?

  Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy w WORD w Polsce?

  Czwartek, 16 czerwca 2022 (17:30)
  Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy kategorii B? Co kilka lat Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego decydują się na zmianę pojazdów. Sprawdziliśmy, jakie auta dostępne są...
 • Nowa Kia Rio. Znamy cenę na polski rynek

  Nowa Kia Rio. Znamy cenę na polski rynek

  Piątek, 3 lutego 2017 (12:26)
  Kia ogłosiła polskie ceny i specyfikacje Nowej Kia Rio. Samochód trafi do salonów jeszcze w tym miesiącu. Ro to drugi najlepiej sprzedający się na świecie model marki Kia. Tylko w 2016...
 • Reklama

 • Nowa Kia Rio na zdjęciach

  Nowa Kia Rio na zdjęciach

  Czwartek, 1 września 2016 (10:44)
  Kia opublikowała właśnie pierwsze oficjalne zdjęcia modelu Rio. Czwarta generacja największego sprzedażowego hitu koreańskiej marki zadebiutuje na salonie motoryzacyjnym w Paryżu.
 • Tak wygląda nowa Kia Rio

  Tak wygląda nowa Kia Rio

  Środa, 24 sierpnia 2016 (10:18)
  Zbliżający się wielkimi krokami salon motoryzacyjny w Paryżu będzie miejscem debiutu wielu ważnych, z punktu widzenia europejskich nabywców, pojazdów.
 • Kia Rio po liftingu już wyceniona

  Kia Rio po liftingu już wyceniona

  Piątek, 14 listopada 2014 (13:24)
  Wiemy już, ile zapłacić trzeba będzie za Kię Rio po faceliftingu. Zamówienia na auta, które trafią do klientów w marcu, można już składać w salonach koreańskiej marki.
 • Reklama

 • Kia Rio po liftingu

  Kia Rio po liftingu

  Poniedziałek, 29 września 2014 (13:09)
  Na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem salonu motoryzacyjnego w Paryżu kolejni producenci publikują zdjęcia swoich nowych modeli. Do tej listy dołączyła właśnie Kia.
 • Kia rio za 37 990 zł. To konkurencja dla fabii, punto i...

  Kia rio za 37 990 zł. To konkurencja dla fabii, punto i...

  Wtorek, 23 sierpnia 2011 (00:49)
  Na salonie samochodowym w Genewie zadebiutowała czwarta generacja kia rio. Kilka miesięcy później samochód ten wchodzi do sprzedaży w Europie.