Daewoo

Wtorek, 2 stycznia 2024 (16:48) Aktualizacja Czwartek, 11 stycznia 2024 (15:44)
Firma Daewoo Motors była przedsiębiorstwem motoryzacyjnym pochodzącym z Korei Południowej. Fukcjonowała w latach 1983-2011. Koncern w okresie świetności działał głównie w branży produkcji samochodów i był jednym z największych producentów pojazdów na świecie. Niestety firma zniknęła z rynku na początku XXI wieku wskutek niemożliwych do rozwiązania trudności finansowych.
Daewoo - najważniejsze informacje
Firma Daewoo Motors była przedsiębiorstwem motoryzacyjnym pochodzącym z Korei Południowej. Fukcjonowała w latach 1983-2011. /Informacja prasowa

Daewoo - najważniejsze informacje

 • Data powstania:

  1983

 • Kraj:

  Korea Południowa

Daewoo. Koreańska marka motoryzacyjna

Firma Daewoo Motors zajmowała się produkcją budżetowych, ekonomicznych samochodów, w tym osobowych. Auta nie zachwycały jakością, lecz ceną. Koszt zakupu miał największe znaczenie w krajach będących w głębokiej recesji, dla przykładu w Polsce, gdzie auta tej firmy były niezwykle popularne zwłaszcza w latach 90-tych.

Niskie ceny oznaczały także niską marżę, a ta w pewnym momencie przełożyła się, mimo dużej sprzedaży, na kłopoty finansowe. 

Firma, którą usunął z rynku kryzys finansowy w Azji w latach 90., nie odzyskała nigdy swojej świetności, przez co ostatecznie w 2011 roku została zlikwidowana.

Daewoo Motors na przestrzeni wielu lat oferowało wiele modeli będących odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów, którzy nie chcieli wydawać zbyt wiele na samochód. Cena była także przyczyną dużej popularności firmy, ale mimo wszystko nie uratowała jej przed ostatecznym upadkiem.

Historia Daewoo Motors

Daewoo Motors to koreańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które powstało na bazie National Motor. Jego korzenie sięgają 1937 roku. Początkowo funkcjonowało jako National Motor, aby w 1962 roku jego nazwa została zmieniona na Saenara Motor. Kolejna duża zmiana nastąpiła w 1972 roku. Wtedy też firma weszła w spółkę joint venture z koncernem GM – General Motors (USA). Zaczęła funkcjonować jako GM Korea, jednak nie na długo. Już po czterech latach zmieniono ją ponownie na Saehan Motors.

W 1982 roku firma została sprzedana koncernowi Daewoo Group, stając się integralną częścią wielkiego przedsiębiorstwa o zasięgu globalnym. Wtedy też jej nazwa została zmieniona na Daewoo Motors. To ona funkcjonowała aż do czasu jej zniknięcia z rynku.

Firma po przejęciu przez Daewoo szybko zyskała rozpoznawalność na arenie międzynarodowej dzięki różnorodnej ofercie pojazdów. Obejmowała ona zarówno małe samochody miejskie, jak i większe pojazdy terenowe.

Pod koniec lat 90. firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej – groziło jej bankructwo. Miały na to wpływ zarówno nieplanowane i wysokie zadłużenie (ponad 50 mld dolarów), jak i potężne kłopoty z zarządzaniem. Te czynniki w ostatecznym rozrachunku przyczyniły się do głębokiego kryzysu przedsiębiorstwa. W jego następstwie, w 2002 roku, większość aktywów Daewoo Motors została sprzedana amerykańskiej firmie General Motors za 1,2 mld dolarów. To wydarzenie zakończyło erę Daewoo Motors jako samodzielnego gracza na światowym rynku motoryzacyjnym. Spółka zajmująca się produkcją aut komercyjnych trafiła pod skrzydła koncernu Tata Motors.

Decyzja o sprzedaży aktywów przez zarząd była wynikiem restrukturyzacji i próby ocalenia części dziedzictwa Daewoo. Choć firma zniknęła z rynku, niektóre modele i technologie Daewoo były wykorzystywane przez General Motors w toku produkcji kolejnych samochodów. Historia Daewoo Motors zakończyła się ostatecznie w 2011 roku.

Daewoo w Polsce

W 1995 roku firma Daewoo zainwestowała w Polsce, wykupując krajowe FSO – Fabrykę Samochodów Osobowych. W fabrykach montowano wiele modeli aut tego producenta: 
 • Daewoo Tico
 • DaewooMatiz
 • DaewooNexia
 • DaewooEspero
 • DaewooNubira
 • DaewooLanos
 • DaewooLeganza
Auta można było kupić przez oficjalne sieci dealerskie. Z linii produkcyjnych zjechało niespełna 900 000 egzemplarzy, z których część w dalszym ciągu porusza się po krajowych drogach. Z roku na rok ich liczba maleje, lecz mimo wszystko ich obecność jest zauważalna szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Popularne modele samochodów Daewoo

Daewoo Motors w ciągu dość długiej historii wyprodukowało kilka niezwykle popularnych samochodów. 

To między innymi Daewoo Lanos – model wprowadzony na rynek w latach 90. Był samochodem kompaktowym dostępnym z nadwoziem hatchback, sedan i kombi. Zyskał uznanie ze względu na atrakcyjny design, komfortowe wnętrze oraz przystępną cenę. To przyczyniło się do jego dużej popularności wśród klientów poszukujących ekonomicznego auta. 

Równie dużym zainteresowaniem w naszym kraju cieszył się Matiz. To z kolei mały samochód miejski o kompaktowych wymiarach, zapewniający niskie koszty eksploatacji, w tym minimalne spalanie. 

Po drugiej stronie znalazł się Daewoo Nubira, model klasy średniej, dostępny w wersjach sedan i kombi. Charakteryzował się przestronnym wnętrzem, poprawnymi osiągami i konkurencyjną ceną na tle mocnej wówczas konkurencji. Nubira przyciągała klientów, poszukujących rozsądnej opcji w segmencie średniej wielkości samochodów rodzinnych.

Daewoo – ciekawostki na temat firmy

Firma Daewoo jest przykładem na to, jak nierozsądne zarządzanie funduszami firmowymi, mimo pasma sukcesów, może przyczynić się do bankructwa koncernu. Przedsiębiorstwo – w chwili upadku – miało przedstawicielstwo w 100 krajach całego świata, co mogłoby świadczyć o jego świetlanej przyszłości. 

Winą za upadek Daewoo Motors obarcza się Kim Woo-Choonga, który został oskarżony o duże oszustwa podatkowe o ogromnej wartości, bo łącznie na około 54 mld dolarów. Woo-Choong zdefraudował 40 mld dolarów, 3,5 mld dolarów przemycił z kraju, a 10 mld dolarów pożyczył w sposób niezgodny z prawem. Po bankructwie firmy mężczyzna uciekł do Wietnamu, lecz powrócił z niego w połowie 2005 roku. Wtedy Kim Woo-Choong od razu wpadł w ręce miejscowej policji. Został skazany na 10 lat pozbawienia wolności.

Temat Daewoo znajdziesz również w serwisie:

Daewoo - Wiadomości

 • Sensacyjne oświadczenie FSO. Co z benzyną E10 w Polonezach i Dużych Fiatach?

  Sensacyjne oświadczenie FSO. Co z benzyną E10 w Polonezach i Dużych Fiatach?

  Czwartek, 18 stycznia (08:15)
  Fabryka Samochodów Osobowych S.A. umieściła na swoich stronach internetowych informacje dotyczące tankowania wyprodukowanych na Żeraniu samochodów nową benzyną E10. Zaskoczenia nie ma -...
 • Coś niedobrego dzieje się z polskimi samochodami. Alarmujące dane

  Coś niedobrego dzieje się z polskimi samochodami. Alarmujące dane

  Niedziela, 17 grudnia 2023 (16:20)
  W szybkim tempie kurczy się populacja będących na chodzie klasyków z okresu PRL i lat dziewięćdziesiątych. W przypadku kultowych Maluchów i Dużych Fiatów liczba aut, które faktycznie...
 • Chery chce podbić Polskę. Poleciałem do Chin, żeby sprawdzić, jaki jest plan

  Chery chce podbić Polskę. Poleciałem do Chin, żeby sprawdzić, jaki jest plan

  Niedziela, 29 października 2023 (06:54)
  O tym, że Chery International ostro szykuje się do wejścia na polski rynek, pisałem już w kwietniu. Teraz, jako jedyny dziennikarz z Polski, który odwiedził centralę firmy w Wuhu, wiem...
 • Reklama
 • Nowe auto za 12 tys. zł. Nowy Passat - za 65 tys zł!

  Nowe auto za 12 tys. zł. Nowy Passat - za 65 tys zł!

  Piątek, 26 listopada 2021 (15:00)
  Jeszcze 20 lat temu wystarczyło 20 tys. zł, by kupić fabrycznie nowy samochód w salonie. To ekwiwalent dzisiejszych 32 tys. zł. Jak kształtował się polski rynek nowych aut dwie dekady...
 • Najszybciej sprzedające się samochody w Polsce. Będziesz w szoku!

  Najszybciej sprzedające się samochody w Polsce. Będziesz w szoku!

  Wtorek, 28 września 2021 (10:18)
  Śledząc internetowe serwisy i prasę motoryzacyjną można odnieść wrażenie, że kierowcy żyją dziś głównie tematyką związaną z elektromobilnością. W rzeczywistości dla większości...
 • Nietypowy wypadek. Tico zmasakrowało Zetora!

  Nietypowy wypadek. Tico zmasakrowało Zetora!

  Piątek, 10 września 2021 (13:46)
  Do nietypowego wypadku doszło 9 września w Gnieźnie. Daewoo Tico uderzyło w - poruszający się z przyczepą - ciągnik rolniczy marki Zetor. W wyniku zderzenia traktor rozpadł się na dwie...
 • Reklama
 • Mistrzostwo garażowego tuningu - Daewoo Tico kabriolet

  Mistrzostwo garażowego tuningu - Daewoo Tico kabriolet

  Czwartek, 9 kwietnia 2015 (16:09)
  Tico bez oświetlenia, pasów bezpieczeństwa, tablicy rejestracyjnej oraz dachu. Kierowca natomiast bez prawa jazdy
 • Samochody się nie zmieniają? To porównanie szokuje!

  Samochody się nie zmieniają? To porównanie szokuje!

  Piątek, 26 września 2014 (15:01)
  Człowiek szybko przyzwyczaja się do lepszego. Wiele poprawiających komfort rozwiązań tak mocno zakorzeniło się naszych pojazdach, że dziś nie wyobrażamy już sobie bez nich życia.