Citroen 2CV

Czwartek, 9 lutego 2023 (09:13) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (12:20)
To jeden z najdłużej produkowanych samochodów. Przez 41 lat powstało ich aż 3 868 634! Stanowiły auta klasy popularnej, o mocno uproszczonej konstrukcji. Wszystko po to, aby maksymalnie obniżyć ich cenę. Były także tanie w eksploatacji, choć pasażerowie nie mogli liczyć na żadne udogodnienia oprócz podstawowego i niezbędnego wyposażenia.
Citroen 2CV - najważniejsze informacje
Citroen 2CV /materiały prasowe

Citroen 2CV - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1949

 • Zakończenie produkcji:

  1990

Citroen 2CV – historia modelu

Historia tego modelu rozpoczyna się jeszcze przed wojną. Dyrektor firmy Citroen, Pierre Boulanger, w 1936 r. postawił przed konstruktorami zadanie zbudowania samochodu „dla każdego”. 

Miało im przyświecać hasło „quatre roues sous un parapluie” (czyli cztery koła pod parasolem). Cel został dokładnie określony – auto miało mieć miejsce dla 4 osób i dla 50 kg bagażu, miało być ekonomiczne i zapewniać komfort jazdy. Maksymalna prędkość została ustalona na 50 km/h.

Wojna pokrzyżowała te plany, choć mimo okupacji konstruktorzy wciąż prowadzili prace nad udoskonaleniem prototypowego pojazdu. Wiedzieli, że po nastaniu pokoju będzie ogromne zapotrzebowanie na tani, popularny samochód.

Auto o nazwie Citroen 2CV ostatecznie zaprezentowano na Salonie Paryskim 6 października 1948 r. Co ciekawe, od samego początku zyskało ono miano najbrzydszego samochodu świata. Wersja powojenna różniła się jednak dość mocno od prototypu. 

Citroen 2CV – generacje

W przypadku tego auta nie można mówić o typowych generacjach. Takie określenie weszło do użycia nieco później. Citroen 2CV miał jednak swoje wersje i liczne odmiany. 
 • 1958 r. – Sahara – wyposażona w 2 silniki, 2 × 425 (drugi był zamontowany w bagażniku – napędzał koła tylne), osiągał prędkość 100 km/h i nie miał miejsca na bagaże. 

 • 1967 r. – Citroën Dyane – ze zmienioną stylistyką karoserii. Model nie sprzedawał się tak dobrze jak zakładano, więc firma postanowiła pozostać przy produkcji klasycznego 2CV.

 • 1968 r. – odmiana z otwartym nadwoziem plastikowym – Méhari. Był produkowany między innymi dla żandarmerii, ale służył także cywilom. 

 • 1973 r. – uproszczony, otwarty model FAF na bazie 2CV przeznaczony na rynki afrykańskie.

 • 1978 r. – furgonetka Citroën Acadiane.
Wnętrze każdej wersji 2CV było proste, ale funkcjonalne. Samochód był przestronny jak na swoje niewielkie rozmiary, oferując miejsce dla czterech pasażerów. Siedzenia miały prostą konstrukcję. Deska rozdzielcza była minimalistyczna, z prostym zestawem wskaźników i sterownikiem.

Citroen 2CV – dane techniczne

2CV był wyposażony w czterocylindrowy silnik o niewielkiej pojemności, który zapewniał umiarkowane osiągi, ale oszczędzał paliwo. Wcześniejsze modele miały moc w granicach 9-12 KM, ale późniejsze wersje były dostępne z mocniejszymi jednostkami.

2CV było pojazdem o dobrej trakcji i właściwościach jezdnych. Zawieszenie hydropneumatyczne, które było jednym z cech charakterystycznych marki Citroen, zapewniało komfort jazdy nawet na nierównych drogach.

Citroen 2CV – ciekawostki

Model był nazywany "Deux Chevaux" lub "Kaczuszka" ze względu na swój wygląd.

Ten mały samochód miał zdolność pokonywania przeszkód, które wydawały się niemożliwe dla innych pojazdów. Dzięki lekkiemu nadwoziu, niewielkim rozmiarom i elastycznemu zawieszeniu, 2CV potrafiło przejeżdżać przez błotniste pola, piaszczyste wydmy i nawet trudne trasy górskie. 

Było to szczególnie przydatne dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

Citroen 2CV - Wiadomości

 • Znany aktor wystawił na sprzedaż kultowego klasyka. Jest w idealnym stanie

  Znany aktor wystawił na sprzedaż kultowego klasyka. Jest w idealnym stanie

  Czwartek, 25 maja 2023 (15:08)
  Citroen 2CV to prawdziwa legenda, kojarzona często z kultową postacią żandarma z Saint Tropez granego przez Louis de Funesa. W Europie model ten jest jednym z najczęściej kolekcjonowanych...
 • Citroen zaprezentował swój koncepcyjny... rydwan. Ma tylko "2 konie mocy"

  Citroen zaprezentował swój koncepcyjny... rydwan. Ma tylko "2 konie mocy"

  Wtorek, 20 grudnia 2022 (09:42)
  Citroen opublikował film, w którym zaprezentował swój wyjątkowy model koncepcyjny. Wyjątkowy, ponieważ to… rydwan, który pojawi się w filmie o słynnych Galach.
 • Zlot Citroena 2CV - przybyło ponad 2,5 tysiąca aut!

  Zlot Citroena 2CV - przybyło ponad 2,5 tysiąca aut!

  Poniedziałek, 3 sierpnia 2015 (13:12)
  Już po raz 21. spotkali się miłośnicy Citroëna 2CV. Na zlot w Toruniu przybyło 2,5 tys. popularnych kaczek z 36 krajów świata. Zdaniem fanów tego modelu jest to jeden z nielicznych...
 • Reklama
 • Citroeny 2CV na światowym zlocie w Toruniu!

  Citroeny 2CV na światowym zlocie w Toruniu!

  Wtorek, 28 lipca 2015 (09:52)
  Wydarzenia zorganizowane z taką „pompą” nieczęsto goszczą w kraju nad Wisłą. Już dzisiaj w Toruniu rozpocznie się 21. Światowy Zlot Citroena 2CV. Imprezy nie może przegapić żaden fan...
 • 60 lat "parasolki na kółkach"

  60 lat "parasolki na kółkach"

  Wtorek, 4 sierpnia 2009 (15:40)
  Citroen 2CV to bez wątpienia samochód kultowy.
 • Co skrywa kaczy kuper...

  Co skrywa kaczy kuper...

  Środa, 27 maja 2009 (10:54)
  Citroen 2CV to bez wątpienia samochód kultowy. Podobnie jak garbus czy ford T zrodził się on z potrzeby zapewnienia masom taniego środka transportu.
 • Reklama
 • 2CV przyszłości

  2CV przyszłości

  Wtorek, 5 sierpnia 2008 (08:36)
  W tym roku mija 60 lat od debiutu samochodu, który na trwałe zapisał się w historii motoryzacji, czyli citroena 2CV.
 • Kameleon

  Kameleon

  Wtorek, 12 sierpnia 2003 (09:57)
  Samochodem który, jako jeden z nielicznych, odcisnął swe piętno na motoryzacji, był citroen 2CV. Z jego powstaniem wiąże się osoba dyrektora generalnego firmy Citroe¨n Pierre Boulanger....