Najlepsze trasy motocyklowe na południu Polski. Gdzie warto pojechać?

Wakacje i sezon dłuższych urlopów i wyjazdów się skończyły, ale to jeszcze nie koniec sezonu motocyklowego, a nadchodzące weekendy zapowiadają się całkiem nieźle, zatem warto zaplanować krótką, weekendową przejażdżkę w najciekawsze motocyklowe miejsca na południu Polski.

Najlepsze trasy motocyklowe na południu Polski. Wart się tam wybrać na zakończenie sezonu
Najlepsze trasy motocyklowe na południu Polski. Wart się tam wybrać na zakończenie sezonuArchiwum prywatneINTERIA.PL

Jeśli pogoda pozwoli tegoroczny sezon motocyklowy może potrwać nawet do przełomu października i listopada, jednak nie ma co liczyć wtedy na stabilną pogodę i wysokie temperatury. Druga połowa września to ostatni moment kiedy możemy w pełni korzystać z sezonu motocyklowego i jeździć w słońcu, dlatego zachęcam do wybrania jednej z tych tras na południu Polski.

Zapora w Solinie o zachodzie słońca jest magiczna, tak jak trasy Małej i Wielkiej Pętli BieszczadzkiejDariusz ZarodEast News

Pętla bieszczadzka (mała i wielka)

Małej i Duże Pętli Bieszczadzkiej w zasadzie nie trzeba szczególnie przedstawiać. To miejsce które zawsze jest dobre dla motocyklistów - malownicze, piękne i kręte drogi w sam raz dla motocyklistów, niesamowite widoki i miejsca naszpikowane historią. Startując z zapory nad Soliną i jadąc małą pętlą możesz zobaczyć ruiny cerkwi w Wołkowyi, pozostałości po kopalni ropy naftowej, czy Muzeum Bieszczad w Czarnej.

Po drodze jest jedno z bardziej kultowych miejsc dla motocyklistów tym regionie - Bieszczadzka Przystań Motocyklowa. Wjeżdżając na Wielką pętlę drogą 896 możesz odwiedzić Ustrzyki Górne, grające główną rolę w serialu Wataha, Przełęcz Wyżnianską z genialnym punktem widokowym, Wetlinę z Wodospadem Ostrowskich, gdzie dojeżdżasz przepiękną i nieźle pokręconą trasą przez Połoninę Caryńską.

Obowiązkowym punktem na mapie jest Cisna i kultowa karczma Siekierezada, Dalej warto odwiedzić Lesko (XVI-wieczny zamek, kirkut i synagoga), Bóbrkę i bunkier linii Mołotowa, Hoszów i cerkiew Świętego Mikołaja, czy Ustrzyki Dolne i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jezioro Czorsztyńskie to obowiązkowy punkt podczas motocyklowej wycieczki w Tatry i PieninyDariusz ZarodEast News

Tatry i Pieniny

Tego regionu również nie trzeba jakoś wybitnie przedstawiać, bo właściwie na każdym kroku czekają nas nie tylko piękne widoki, ale też sporo interesujących krętych dróg o całkiem niezłej jakości. Śmigając motocyklem u podnóży Tatr i w Pieninach warto unikać głównych turystycznych traktów.

Z miejsc które mogą zainteresować motocyklistów warto wybrać się na przełęcz Knurowską, przejechać z Nowego Targu w stronę Polany i dalej drogą Oswalda Balzera przez Bystre do Zakopanego.

Spodobają ci się również trasy w okolicach Białki Tatrzańskiej i Bukowiny Tatrzańskiej - im bardziej lokalne tym lepiej. Warto wybrać się również nad Jezioro Czorsztyńskie - objechać je dookoła zwiedzając zamek w Czorsztynie i Nidzicy, czy drogą wzdłuż granicy z Piwnicznej do Muszyny.

Jeśli przyjdzie ci do głowy przejechać na drugą stronę i zjeździć Tatry po stronie słowackiej, nie pożałujesz, ale pamiętaj, że Słowacy nie dają taryfy ulgowej polskim motocyklistom. Zwłaszcza za przekraczanie prędkości.

Sienna to malownicze miejsce. Asfalt z roku na rok coraz gorszy za sprawą rozgrywanych wyścigów górskich.Archiwum prywatneINTERIA.PL

Śnieżnicki park krajobrazowy

Dolny Śląsk i Kotlina Kłodzka to prawdziwy raj dla motocyklistów, dlatego zaplanowałem tu aż dwie trasy. Pierwsza, prowadzi z Bystrzycy Kłodzkiej - urokliwego miasteczka położonego na wzgórzu niegdyś słynącego z produkcji mebli i... zapałek. Z Bystrzycy najlepiej jest ruszyć w kierunku Czarnej góry przez Sienną-Idzików, i dalej do Stronia Śląskiego. To trasy bardziej objazdowe niż do zwiedzania, dlatego potraktujemy je nieco bardziej opisowo.

Ze Stronia warto zboczyć w stronę czeskiej granicy na piękną widokową trasę do Nowej Morawy i dalej - do Nowej Seninki za granicą z Czechami. Na samej granicy stoi fajna górska knajpka gdzie można zjeść i się napić, a za jej plecami rozpościera się przepiękny widok na czeską stronę. Z Nowej Seninki wracamy do Stronia i jedziemy dalej w kierunku Lądku Zdrój - słynnego niegdyś uzdrowiska, które powoli wraca do swojej świetności.

Z Lądka obieramy kierunek na Złoty Stok przez Orłowiec, mijając pomnik ustawiony w miejscu, w którym przed 30 laty zginął słynny polski kierowca rajdowy Marian Bublewicz. Droga jest przyjemnie kręta choć odcinek z Lądka do przełęczy wciąż nie został dokończony. W Złotym stoku warto odwiedzić kopalnię złota, a fani adrenaliny mogą skorzystać z najdłuższej tyrolki w Polsce - adrenalina gwarantowana. Ze złotego Stoku ciekawą, choć nieco ruchliwą drogą do Kłodzka.

Droga stu zakrętów w Karłowie jest lubiana przez motocyklistów, ale też bardzo ruchliwa w sezonieAlbin MarciniakEast News

Zieleniec i Droga stu zakrętów

To jedna z wielu tras po Karkonoszach, w których zakochują się motocykliści. Wyruszamy z Dusznik Zdroju w stronę Zieleńca - lubianego kurortu narciarskiego, przez zieleniec krętą drogą zjeżdżamy do Kudowy Zdrój - pięknego i popularnego uzdrowiska, skąd Drogą Stu zakrętów kierujemy się do Karłowa, mijając po drodze popularne turystycznie Błędne Skały i Szczeliniec Wielki i dalej do Radkowa, gdzie warto zatrzymać się na smaczne jedzenie w barze Kotwica nad Zalewem Radkowskim.

Miejsce jest urokliwe i warto tu przystanąć na krótki odpoczynek. Motocykliści kochają to Karłów i Drogę Stu Zakrętów, choć trzeba pamiętać, że w sezonie panuje tu spory ruch i trzeba wyjątkowo uważać także w każdy weekend poza sezonem wakacyjnym. Z Radkowa w stronę Wambierzyc obok Bazyliki Nawiedzenia, krętą, ale wąską drogą w stronę Polanicy Zdroju.

Jeśli to wciąż mało, z Polanicy warto skierować się do Bystrzycy Kłodzkiej i dalej na przełęcz Spaloną, gdzie droga uraczy nas asfaltem dobrej jakości i wieloma zakrętami, na których kiedyś rozgrywały się odcinki rajdu Dolnośląskiego i rajdu Zimowego. Ze Spalonej lepiej skręcić w prawo i widokową trasą przez Lasówkę wzdłuż granicy wrócić do Dusznik Zdroju. Droga w przeciwnym kierunku - na Poniatów to pole minowe, gdzie poradzą sobie głównie motocykle klasy adventure.

Ogrodzieniec to perła Jury Krakowsko-CzęstochowskiejAleksander Rabij/ReporterEast News

Szlak Orlich Gniazd - Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura krakowsko-częstochowska, czyli region na południowy wschód od Częstochowy to miejsce wypełnione po brzegi historią Polski. Szlak orlich gniazd to trasa, którą pokochają fani zamków i fortów, których w tym rejonie jest pełno. Co warto zobaczyć?

Przede wszystkim Orle Gniazda, czyli zamki, twierdze i fortyfikacje: zamek w Olsztynie, ruiny Ostrężnika, ruiny zamków w Mirowie i Morsku, zamek królewski w Bobolicach, zamek Bąkowiec i obowiązkowo Ogrodzieniec. Po drodze warto zahaczyć ciekawe formacje skalne takie jak Brama Twardowskiego, Diabelskie Mosty, Okiennik Morski. Po zjechaniu Jury wzdłuż i wszerz warto ruszyć do Ojcowskiego Parku Narodowego na dłuższy spacer , odwiedzając ruiny zamku w Rabsztynie i zamek w Pieskowej Skale. Drogi są przeciętnej jakości, ale widoki wynagrodzą to z nawiązką.

Widok z góry Żar jest piękny, choć nie można tam wjechać - ostatni odcinek trzeba przejść, lub wjechać kolejką szynowąMarek ZajdlerEast News

Beskid Żywiecki

Beskid żywiecki to region, na który warto poświęcić więcej niż jeden dzień czy krótki weekend, bowiem jest on tak bogaty w atrakcje, ciekawe miejsca i przyjemne motocyklowo trasy, że raczej nie uda się go zjeździć tak krótki czas. Jako bazę wypadową warto wybrać stolicę tego regionu, czyli Żywiec. Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim? Punktami obowiązkowymi dla motocyklistów są przełęcze: Kocierska, Salmopolska i Kubalonka, a po drodze warto odwiedzić również górę Żar z elektrownią szczytowo-pompową, skocznię imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince i muzea: Jerzego Kukuczki w Istebnej oraz Browaru Żywiec w Żywcu.

W okolicach Szczyrku, Wisły, czy Żywca nie brakuje ciekawych motocyklowych tras i innych atrakcji, a jeśli chcesz połączyć jazdę motocyklem z górskimi wędrówkami, niewiele jest regionów lepszych niż Beskid.

Nowa Toyota C-HRAdam MajcherekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas