BMW Motorrad Vision DC. Elektryczny motocykl
Na konferencji prasowe,j której myślą przewodnią była przyszłość marki BMW, firma z Monachium zaprezentowała koncepcyjną wizję motocykla przyszłości. BMW Motorrad Vision DC Roadster nakreśla drogę, jaką podążać będą w nadchodzących latach twórcy jednośladów spod znaku wirującego śmigła.
![BMW Motorrad Vision DC](https://i.iplsc.com/00085Z5LR7OSYFA3-C322-F4.webp)
Zadanie, jakiemu sprostać musieli styliści z Bawarii, nie było łatwe. Od przeszło 90 lat słowa "motocykl" i "BMW" kojarzą się wszystkim z dwucylindrowym, chłodzonym powietrzem, silnikiem w układzie boxer. Rezygnacja z serca pojazdu, którego architektura od dekad stanowiła wizytówkę marki, postawiła przed konstruktorami poważne wyzwanie. Musieli stworzyć motocykl, który już na pierwszy rzut oka kojarzyć się będzie z BMW.
Trzeba przyznać, że efekt prac - potężna, przysadzista, maszyna w stylu naked - prezentuje się imponująco. W przypadku BMW Motorrad Vision DC Roadster w miejscu silnika spalinowego znajduje się - zamontowany pionowo - zestaw akumulatorów. By zachować historyczny wygląd boxera po bokach zamontowano dwie - nawiązujące do cylindrów - ruchome gondole z umieszczonymi w nich wentylatorami układu chłodzenia baterii. Do chłodzonych powietrzem silników nawiązuje też - ciągnące się przez całą długość baterii (również pod szczątkową ramą) - ożebrowanie.
Z przodu zrezygnowano nie tylko z owiewki, ale i klasycznych lag. Zamiast tego, podobnie jak z tyłu, mamy do czynienia z jednym centralnym amortyzatorem o regulowanej sile tłumienia. Świetne wrażenie robią potężne obręcze o "szczątkowej" budowie tarczy koła i wysoko zadarte siedzenie pasażera.
![](https://i.iplsc.com/00085Z5MET1KUMHL-C322-F4.webp)
Sam elektryczny silnik trakcyjny (BMW nie chwali się osiągami) zamontowano bezpośrednio pod baterią akumulatorów. Napęd przekazywany jest na tylne koło za pośrednictwem wału Kardana.
![](https://i.iplsc.com/00085Z5N77EFYJTJ-C322-F4.webp)
BMW Motorrad nie mówi, czy koncepcyjny Vision DC ma jakiekolwiek szanse na produkcję seryjną. Można jednak śmiało zakładać, że zastosowane w nim rozwiązania z czasem trafią do modeli produkcyjnych.