Reklama

McLaren bez punktów. Hamilton liderem

Podczas czwartkowego posiedzenia w Paryżu Światowa Rada Sportów Motorowych FIA podjęła decyzję o odebraniu zespołowi McLaren-Mercedes wszystkich punktów zdobytych w sezonie 2007 w klasyfikacji konstruktorów.

Team ma także zapłacić karę w wysokości 100 mln dolarów (72 mln euro).

Reklama

Nie tracą punktów w klasyfikacji indywidualnej mistrzostw świata obaj kierowcy McLarena - lider MŚ Brytyjczyk Lewis Hamilton i obrońca tytułu Hiszpan Fernando Alonso.

W przyszłym roku bolidy angielskiego zespołu będą poddawane przed wyścigami szczegółowym kontrolom, aby sprawdzić, czy nie ma w nich rozwiązań technicznych, jakie można było opracować na podstawie dokumentacji Ferrari.

Na czwartkowe przesłuchanie przed Światową Radą Sportów Motorowych FIA przybyli m.in. dyrektor ekipy McLarena - Ron Dennis i Lewis Hamilton. W Paryżu nie pojawił się Fernando Alonso.

Kara dla teamu McLaren-Mercedes to efekt tzw. "afery szpiegowskiej" związanej z wykradzeniem danych technicznych z zespołu Ferrari.

Afera zaczęła się na początku tego roku, gdy inżynier włoskiego zespołu Anglik Nigel Stepney zdecydował się odejść z teamu i zaczął szukać nowego pracodawcy. Stepney nie krył, że jest rozgoryczony stosunkami panującymi w Ferrari, krytykował kierownictwo, które nie zatrzymało w ekipie szefa mechaników Rossa Brawna.

W kwietniu okazało się, że zawierający prawie 800 stron raport z wynikami prac konstrukcyjnych nowego bolidu Ferrari, jest w posiadaniu ... projektanta McLarena - Mike'a Coughlana, który otrzymał go Stepney'a. Raport został znaleziony podczas przeszukania domu Coughlana.

Szefowie McLarena po ujawnieniu sprawy natychmiast zwolnili z pracy Mike Coughlana i o oficjalnym komunikacie ogłosili, że nigdy przy projektowaniu bolidu nie stosowali rozwiązań technicznych i technologicznych, jakie były w raporcie włoskiego zespołu.

Ferrari nie uwierzyło w zapewnienia McLarena i skierowało sprawę do rozpatrzenia przez FIA. Ferrari uważa, że angielski team wykorzystał raport, o czym świadczą wyniki uzyskiwane przez Hamiltona i Alonso.

Jednak patrząc na wyniki z tego sezonu można zauważyć zaledwie niewielki postęp kierowców McLarena. Co prawda udało im się wygrać tylko jeden z czterech pierwszych wyścigów (za to podwójnie, drugi wyścig w Malezji), ale w każdym z nich stawali na podium.

FIA uznała, że w sprawie na razie nie ma dowodów wskazujących na szpiegostwo. Podjęto decyzję o ukaraniu teamu za bezprawne posiadanie planów technicznych rywala.

FIA stwierdziła, że jeżeli znajdą się nowe dowody świadczące o wykorzystaniu raportu Ferrari przez McLarena, sankcje w stosunku do angielskiego zespołu mogą być podwyższone, włącznie z wykluczeniem z mistrzostw świata.

Zespołowi McLaren-Mercedes odebrano w czwartek wszystkie punkty zdobyte w sezonie 2007 w klasyfikacji konstruktorów. Także punkty za miejsca wywalczone w trzech ostatnich wyścigach tego sezonu nie będą angielskiemu teamowi przyznane.

Liderem klasyfikacji konstruktorów został zespół Ferrari, na drugiej pozycji jest BMW-Sauber, którego zawodnikiem jest Robert Kubica. W klasyfikacji indywidualnej nie ma zmian, liderem jest nadal Hamilton przed Alonso.

Klasyfikacja mistrzostw świata F1 konstruktorów (po 13 z 17 wyścigów):

1. Ferrari        143 pkt 
2. BMW-Sauber       86 
3. Renault         38 
4. Williams        25 
5. Red Bull        16 
6. Toyota         12 
7. Super Aguri       4 
8. Honda          2
INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje